Počítače a internet

Článků v rubrice: 113

Energie, technika, fyzika (10)

Elektromagnetické vlny na nás útočí ze všech stran – rozhlas, televize, mobily, GPS, bezdrátové připojení k internetu atd., atd.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

První teoretické úvahy z poloviny 19. století o existenci elektromagnetického vlnění pocházejí od anglického fyzika Jamese Clerka Maxwella. Když se v roce 1888 podařilo Heinrichu Hertzovi experimentálně prokázat, že toto vlnění skutečně existuje, začala nová „bezdrátová“ kapitola sdělovací techniky. Prakticky současně a nezávisle na sobě sestavili roku 1895 první rádiové aparatury v carském Rusku Alexandr Stěpanovič Popov (1859–1906) a italský fyzik Guglielmo Marconi (1874–1937). Chcete-li se dozvědět podrobnosti nejen o jejich životních osudech, ale i o dalších zajímavostech ze světa sdělovací techniky, zkuste třeba stránku www.connected-earth.com. Nejde v ní o technické detaily, ale spíš se snaží ukázat vývoj a souvislosti jednotlivých odvětví oboru.
Adresu www.howstuffworks.com si rozhodně zařaďte mezi Oblíbené – je to výborně zpracovaná encyklopedie různých oborů (věda, elektronika, počítače, zdraví atd.), určená pro laiky. Hledáte-li např. ilustrované poučení o principu rádia (a ještě se chcete pocvičit v angličtině), s důvěrou se obraťte na její dílčí stránku entertainment.howstuffworks.com/radio.htm
Rozhlas už u nás vysílá své programy více než 80 let. Seriál zajímavých článků o pionýrských začátcích rozhlasového vysílání v našich zemích má na svých stránkách nejen Český rozhlas (www.rozhlas.cz), ale i rozhlasový fanda a sběratel (www.speaker.cz). Zajímáte-li se blíže o historii sdělovací techniky, nalistujte také stránku www.cedmagic.com. Na mnoha komentovaných fotografiích si můžete v sekci „Museum“ prohlédnout originální přístroje, například mechanický (!) televizor s rotujícím Nipkowovým kotoučem. Jeho konstruktérem byl v r. 1926 legendární britský vynálezce John L. Baird.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail