Počítače a internet

Článků v rubrice: 108

Energie, technika, fyzika (10)

Elektromagnetické vlny na nás útočí ze všech stran – rozhlas, televize, mobily, GPS, bezdrátové připojení k internetu atd., atd.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

První teoretické úvahy z poloviny 19. století o existenci elektromagnetického vlnění pocházejí od anglického fyzika Jamese Clerka Maxwella. Když se v roce 1888 podařilo Heinrichu Hertzovi experimentálně prokázat, že toto vlnění skutečně existuje, začala nová „bezdrátová“ kapitola sdělovací techniky. Prakticky současně a nezávisle na sobě sestavili roku 1895 první rádiové aparatury v carském Rusku Alexandr Stěpanovič Popov (1859–1906) a italský fyzik Guglielmo Marconi (1874–1937). Chcete-li se dozvědět podrobnosti nejen o jejich životních osudech, ale i o dalších zajímavostech ze světa sdělovací techniky, zkuste třeba stránku www.connected-earth.com. Nejde v ní o technické detaily, ale spíš se snaží ukázat vývoj a souvislosti jednotlivých odvětví oboru.
Adresu www.howstuffworks.com si rozhodně zařaďte mezi Oblíbené – je to výborně zpracovaná encyklopedie různých oborů (věda, elektronika, počítače, zdraví atd.), určená pro laiky. Hledáte-li např. ilustrované poučení o principu rádia (a ještě se chcete pocvičit v angličtině), s důvěrou se obraťte na její dílčí stránku entertainment.howstuffworks.com/radio.htm
Rozhlas už u nás vysílá své programy více než 80 let. Seriál zajímavých článků o pionýrských začátcích rozhlasového vysílání v našich zemích má na svých stránkách nejen Český rozhlas (www.rozhlas.cz), ale i rozhlasový fanda a sběratel (www.speaker.cz). Zajímáte-li se blíže o historii sdělovací techniky, nalistujte také stránku www.cedmagic.com. Na mnoha komentovaných fotografiích si můžete v sekci „Museum“ prohlédnout originální přístroje, například mechanický (!) televizor s rotujícím Nipkowovým kotoučem. Jeho konstruktérem byl v r. 1926 legendární britský vynálezce John L. Baird.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail