Počítače a internet

Článků v rubrice: 111

Vrabec přilétl na internet!

Na počátku tohoto roku se udála na poli internetu jedna významná událost, do informačního toku webových stránek tohoto média přilétl Vrabec!

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Čtenář se jistě podiví, v čem je pro časopis Třetí pól významná webová prezentace věnovaná tomuto drobnému letci, který se stal ptákem roku 2003. Nejedná se totiž o zástupce ptačí říše vrabce domácího (Passer domesticus) nebo vrabce polního (Passer montanus), ale o zástupce říše jaderné, školní reaktor VR-1 přezdívaný pro svůj malý výkon Vrabec. Tento reaktor sloužící především k výuce studentů je úspěšně provozován již dvanáct let na Katedře jaderných reaktorů, Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. A co je na webových stránkách školního reaktoru VR-1 tak zajímavého? To se dozvíte, když do vašeho internetového prohlížeče „naťukáte“ http://vr1.fjfi.cvut.cz. Pak se můžete společně s námi prolétnout po „vrabčím“ království.

vr1.fjfi.cvut.cz
Po zadání výše zmíněné adresy se vám zobrazí úvodní stránka, která nabízí odkazy na základní informace, on-line provoz, historii provozu, experimenty, kontakty a literaturu.
V nabídce „základní informace“ je uveden popis reaktoru, jeho základní parametry, informace o jaderné bezpečnosti na školním reaktoru VR-1, palivu, využívání reaktoru, řídicím systému a sponzorování lenochodů v pražské ZOO katedrou jaderných reaktorů.
Pokud vás zaujme „historie provozu reaktoru v minulosti“, jsou pro vás připraveny ukázky nejrůznějších experimentů roztříděné podle času a typu experimentu. Po spuštění vybrané ukázky bude provoz simulovaně probíhat přes-ně tak, jak probíhal v den měření.
Sekci „experimenty“ uvítají zejména studenti a jejich učitelé. Naleznou zde totiž popisy nejdůležitějších a nejčastěji používaných experimentálních úloh, které je možno na reaktoru provádět. Tento modul obsahuje i stručné popisy experimentů, plné verze učebních metodik ve formátu pdf a také výsledky měření pro příslušné experimenty na reaktoru.

On-line provoz
Ojedinělost a výjimečnost webových stránek Vrabce poznáte po kliknutí na nabídku „on-line provoz“. Třemi web kamerami se můžete podívat přímo do reaktorové haly. První kamera sleduje dění ve velínu reaktoru, druhá vám zprostředkuje pohled na halu reaktoru a třetí zachycuje pohled do dolního podlaží reaktoru. Díky webové stránce se můžete podívat na hlavní monitor operátora. Živě můžete sledovat data přenášená z řídicího pultu reaktoru a zobrazovány jsou také informace důležité pro bezpečný provoz reaktoru. Právě tímto získal náš reaktor další světové prvenství (reaktor VR-1 byl také prvním číslicově řízeným reaktorem na světě) a přímé dění na reaktoru tak mohli sledovat například účastníci konference zaměřené na výzkumné reaktory, která se konala letos v listopadu v Chile.
Web kamery a on-line informace z řídiciho pultu nejsou k dispozici jen pokud není reaktor v provozu nebo se v reaktorové hale zrovna neděje nic zajímavého.

Mrkněte se na vrabce!
Celá prezentace je doprovázena řadou zajímavých fotografií reaktoru, pultu operátora, jaderného paliva a experimentů prováděných na reaktoru. Na závěr nechybí ani přehled kontaktů na katedru jaderných reaktorů a školní reaktor VR-1. Přestože jsou webové stránky školního reaktoru VR-1 Vrabec určeny zejména pro studenty a učitele vysokých škol a fakult, které se na využívání tohoto reaktoru podílejí, doufáme, že jejich existenci ocení i návštěvníci z řad laické veřejnosti.

Jan Rataj
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail