Recenze

Článků v rubrice: 83

Obnovitelné zdroje – novinka ve vzdělávacím programu ČEZ

Energetická společnost ČEZ, a.s., nabízí školám v rámci rozsáhlého vzdělávacího programu širokou paletu materiálů na nejrůznějších nosičích – od klasických brožur a knih po multimediální CD. V těchto dnech k nim přibyl další.

Vzdělávací materiál o obnovitelných zdrojích energie, který je určený pro druhý stupeň ZŠ a střední školy, má formu fó-lií pro zpětný projektor. Právě ty označili pedagogové za nejsnáze využitelné při výuce, protože se dají v dostatečně velkém formátu prezentovat najednou celé třídě.
V současné době kryje elektřina z obnovitelných zdrojů dvě až tři procenta spotřeby, Česká republika se zavázala v blízké budoucnosti zvýšit jejich podíl až na osm procent. Proto je třeba věnovat pozornost také seznamování veřejnos-ti s těmito zdroji. V případě žáků a studentů tuto roli pl-ní sada patnácti fólií Obnovitelné zdroje energie, která je dodávána včetně výkladové brožury pro učitele.
Sada fólií je přehlednou rekapitulací jednotlivých zdrojů obnovitelné energie, včetně těch, které se u nás nevyskytu-jí. Například geotermální energie je typická pro Island, přímořské státy využívají pro výrobu elektřiny energii mo-ře. Podrobněji je na jednotlivých fóliích vysvětleno využi-tí energie slunce, větru, vody či biomasy. K výrobě elek-třiny může sloužit přímo sluneční záření v tzv. foto-voltaických systémech – ostatně, první českou fotovoltaic-kou elektrárnu postavil ČEZ v areálu Dukovan. Další fólie ukazuje, jak zužitkovat sluneční teplo ve slunečních kolek-torech či pecích. Tepelný kolektor je vhodný i pro domác-nost na ohřev vody, případně k vytápění bazénu. Fólie věno-vané energii větru demonstrují princip větrných elektráren a možnosti jejich využití, tři „vodní“ stránky zobrazují akumulační a přečerpávají vodní elektrárnu (včetně mapky republiky s téměř čtyřmi desítkami vodních děl Skupiny ČEZ) i využití energie mořského příboje, proudů, vlnění, přílivu a odlivu. V tuzemských podmínkách má největší perspektivu využití biomasy. V našich tepelných elektrárnách ji už ně-kolik let s úspěchem spalujeme společně s uhlím. Budoucnost mohou mít záměrně pěstované rychle rostoucí rostliny, osvědčuje se například šťovík, ale i zpracování odpadů ži-vočišné výroby na bioplyn. Žáci a studenti se seznámí také se spalováním lesních odpadů - dřevní štěpky. K vytápění rodinných domků se stále častěji používají tepelná čerpa-dla. Jejich fungování je věnována jedna z fólií. Přestože palivové články nejsou typickým obnovitelným zdrojem ener-gie, v posledních letech se o nich hovoří jako o energetic-kých zdrojích budoucnosti. Proto jsou poslední dvě fólie věnované principu kyslíko-vodíkového článku a možnostem jeho praktické aplikace.

Sadu fólií pro zpětný projektor Obnovitelné zdroje energie lze objednat prostřednictvím internetu na www.cez.cz/vzdelavaciprogram, písemně na adrese ČEZ, a. s., odd. komunikace, Duhová 2/1444, 140 53 Praha 4 nebo na tel.: 271 132 681. Školám je, stejně jako další součásti vzdělávacího programu ČEZ, k dispozici zdarma.

-DK-
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Dominikánská republika vymýtila středomořské ovocné mušky

V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.

Jak se z DNA pozná, kdo je s kým příbuzný?

Testy DNA mohou lidem říci, odkud ze světa pocházejí jejich předkové, či zda jim hrozí rozvoj některého genetického onemocnění. Někdy mohou dokonce pomoci lidem spojit se s rodinnými příslušníky, ...

IT firmy se otvírají středoškolákům

Jsou nezkušení stážisté za trest? V oborech informačních technologií spíš naopak. Vzhledem k nedostatku absolventů se firmy stále víc soustřeďují i na studenty středních škol.

Hledají se noví Einsteinové a Curieové

Natočit krátké video s fyzikou v hlavní roli a vyhrát deset tisíc korun do vlastní kapsy a dvě stě tisíc pro svou školu, to je nabídka celostátní soutěže „Vím ...

Izolované lidské populace

Lidé migrují a cestují, navzájem se mísí. Je tomu tak od nepaměti, jsou důkazy dokonce i o dávném křížení moderních Homo sapiens s Neadertálci a dalšími skupinami.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail