Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení
Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...
Slunce, moře – to láká většinu lidí v létě. Modravé hlubiny a divukrásné barvy – to láká amatérské potápěče. Zévy, krabi, žraločí zuby – to už je adrenalín. O tom a také překvapivě o něčem úplně jiném jsme si povídali s Pavlem Šimákem, personalistou z temelínské elektrárny, potápěčem a fotografem.
Aha, je vidět, že pracujete mezi fyziky… Ale neříkejte, že berete potápění stejně jako práci v elektrárně.
Je to úžasný doplněk. Relax od celoročního shonu, ale zároveň vzrušení a dobrodružství. Stejně jako na elektrárně musí se i potápění řídit přesnými pravidly, zodpovědností a disciplinou. Musíte předem vědět, do jaké vody vstupujete, co vás tam může čekat, znát chování podmořských proudů, ale i různých živočichů. Stane se, že potkáte i žraloka. Hazard není na místě. A pak je to také hlavně o kráse, o pokoře před krásami a silami přírody. Tam i tam.
Je tenhle koníček drahý?
Týden v Hurghadě se dá pořídit běžně kolem sedmi tisíc korun a pětidenní potápěčský program kolem 120 eur. Lepší potápěčské dovolené řešíme najmutím celé lodi a definováním si lokalit, které chceme vidět. Celý potápěčský svět závidí Evropě blízkost a dostupnost Rudého moře. The Brothers, St. Johns, Zabargad, Rocky Island – to jsou místa, na která nelze zapomenout.
Které mořské živočichy máte nejraději? Rád vzpomínám na pilobřichy (zeus faber). Úžasná ryba, dokázal jsem v hejnu „skalárů“ strávit celý noční ponor. Zeus je v Chorvatsku vnímán jako mytická ryba. Je to dravec a obvykle doprovází hejna sleďů. Velmi rádi ho vidí rybáři. Tam, kde se objeví, nebývá nouze o úlovek. Falešné oko na boku, které ve skutečnosti slouží ke klamání kořisti, je dle legendy otisk palce svatého Petra, který rybu uchopil, aby jí z úst vyňal zlatou minci.
Potápíte se sám?
Kdepak. Za ta léta jsme si vytvořili relativně stabilní partu. Například rád se ve skupině potápím s kamarádem, který pracuje na dukovanské elektrárně.
Jak se slučuje práce na jaderce s potápěním?
Asi byste se divila, kolik kolegů z elektrárny se zabývá obdobnými koníčky. Jen v rámci Sportovního svazu elektrárny Temelín působí 18 různých sportovních klubů, od stolního tenisu, turismu, cyklistiky až po vodní lyžování. Fyzici a technici nejsou žádní suchaři. Jaderná elektrárna je v podstatě o hlubokém poznání a zvládnutí přírody. Sporty jsou principiálně více či méně o tomtéž.
Na počátku jste prozradil, že pracujete jako personalista na Temelíně. Čím se nyní zabýváte?
Temelín patří společnosti ČEZ. To je dnes velmi úspěšná firma. Být její součástí je ohromně motivující a současně je to i obrovská příležitost se neustále něco učit a zlepšovat. Právě teď pracujeme na projektu „managerského rozvojového auditu“. Česky řečeno jde o to poznat možné oblasti rozvoje jednotlivých pracovníků a pomocí individuálního plánu rozvoje zvýšit jejich hodnotu a výkonnost.
Chcete na závěr něco říct našim čtenářům? Chci jim říct, aby se nebáli ani potápění, ani fyziky. Chceme do našich řad jak na temelínské, tak i dukovanské elektrárně přizvat nové kolegy – vysokoškolské absolventy technických oborů. Teď právě přijímáme nové lidi na místa operátorů sekundárního okruhu. Odtud mají otevřený další postup na nejprestižnější místa v elektrárně.
Na shledanou!
fotografie na této dvoustraně a na titulce © Pavel Šimák
Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)