Sci-fi

Článků v rubrice: 56

Módní koutek

Hitem letošní letní sezóny se staly modrožluté klapky na uši od salónu Gaultier.

Vzácná syntéza elegance a pokročilé techniky na milánské přehlídce šokovala – zatímco hudební přehrávače se do ušních klapek vkládají už téměř desítku let, poprvé se podařilo do nich umístit termočlánky, které i během letních mrazíků udrží přirozenou teplotu uší a umožní stavět na odiv krásné vlasy. Slavná modelka Františka Kouklová byla poctěna tím, že jako první s nimi vystoupala na přehlídkové molo. Její fotografie z této přehlídky oblétly díky časopisu Vogue celý svět.
 Hnutí ekologických aktivistů, které začalo na přelomu tisíciletí, vnutilo společnosti názor, že globální oteplování je nutné řešit radikálními opatřeními. Hlasy volající po střízlivosti byly umlčeny a nahrazeny politickým rozhodnutím zastavit růst průměrné teploty na Zemi jakýmikoliv způsoby.
 Pomyslná zlatá medaile v kategorii cimrmanovského hledání slepých uliček patří bezesporu pokusu rozprašovat do atmosféry atomární platinu. Jako katalyzátor měla upravit chemismus atmosféry a vyčistit ji od většiny skleníkových plynů. Levicové frakce Zelených jásaly: bohatství konečně poslouží lidem! Celebrity demonstrativně odevzdávaly své platinové šperky a stárnoucí filmové hvězdy se s chutí zviditelňovaly dary platinových náušnic a manžetových knoflíčků. Mít šperk z platiny se považovalo za něco neslušného a krádeže platinových náramků se pojišťovnám kvůli případné ostudě raději ani nehlásily. Muzea zachránila jen malou část svých sbírek platinových šperků a archeologických nálezů.
 Jenže v atmosféře byla vedle skleníkových plynů i řada stopových prvků, které rychle způsobily to, čemu chemici říkají otrava katalyzátoru. Platina neškodně padala ze stratosféry na zemský povrch a do oceánů. Deset tun se naštěstí rozptýlilo tak, že se nakonec nepodařilo prokázat ani hmotovými spektroskopy.
 Zato pokus ochladit atmosféru podmořskými explozemi termitových bomb o síle stovek kilotun TNT máme v paměti všichni. Ostatně díky tomu se hitem letošního léta staly právě klapky na uši. Promíchání mořské vody v takovém objemu přesunulo ohromné množství tepla do kilometrových hlubin oceánů a přineslo kýžené snížení průměrných teplot. Jenže tenhle experiment byl proveden v roce 2030, kdy končilo čtyřicetileté období slunečního chaosu a s nástupem stability sluneční činnosti se uklidnila i křivka klimatických změn. Stačilo snížení průměrné roční teploty o půldruhého stupně, aby se do Evropy začala vracet chladná léta a ještě studenější zimy. Naštěstí se mořská voda postupně promíchává a podle střízlivých odhadů budou letní klapky na uši s termočlánky zapotřebí ještě tak nanejvýš deset až patnáct let. A móda se zase změní…

PAGI
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Letní tábor semináře Výfuk

Korespondenční seminář  Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol,  kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Vědci odhalují metody, které ničí „věčné“ chemické znečišťující látky

O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...

Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let

Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail