Studenti

Článků v rubrice: 322

Letní dukovanská univerzita se líbila

I když se malá jihomoravská ves Dukovany nemůže pochlubit žádnou vysokou školou, má svou Letní univerzitu. Přesněji řečeno ji má Jaderná elektrárna Dukovany ležící v těsném sousedství. Čtrnáctidenní stáž pro vysokoškolské studenty technických oborů, kteří mají zájem o jadernou fyziku a energetiku, zde coby Letní univerzita letos proběhla již potřetí. Novým zpestřením pro studenty, byl Den elektromobility, který přiblížil veřejnosti vztah Skupiny ČEZ k využívání elektřiny i v oblasti silniční dopravy. Na dojmy jsme se zeptali jedné z účastnic univerzity, Veroniky Hniličkové. Veronika studuje obor energetika v pátém ročníku na Fakultě strojní a inženýrské VÚT v Brně.

Fotogalerie (5)
Ilustrační foto

Co vás přivedlo na myšlenku zúčastnit se Letní univerzity v Jaderné elektrárně Dukovany?

Prvním impulzem pro přihlášku se na Letní univerzitu byla přednáška Lindy Štraubové. Zde jsem se o této akci dozvěděla poprvé. Poté jsem navštívila portál „kdejinde.cz“ a po získání podrobnějších informací jsem se přihlásila.

Co jste od Letní univerzity očekávala, co vám přinesla, co vás nejvíce zaujalo?

Letní univerzita pro mne byla cennou zkušeností. Moje očekávání se naplnila především při návštěvě reaktorového sálu, při exkurzi na strojovně a v neposlední řadě na vodním díle Dalešice.

V průběhu Letní univerzity jste měla možnost projet se na elektrokole a svézt se v elektromobilu. Jakou mají podle vás tyto dopravní prostředky perspektivu?

Nejprve jsem si zkusila elektrokolo a pak jsem se svezla v elektromobilu. Obě projížďky pro mne byly příjemným zážitkem. Zejména jízda v elektromobilu mne překvapila komfortem a svižností jízdy. Myslím, že elektromobily jsou dopravním prostředkem budoucnosti.

Co byste vzkázala uchazečům o účast v dalších ročnících Letní univerzity v Dukovanech?

Účast v Letní univerzitě bych doporučila každému, kdo se zajímá o jadernou energetiku. Umožnila nám poznat jadernou elektrárnu „zevnitř“ a potkat studenty se stejným zaměřením a podobnými zájmy.

Letos Letní univerzitu absolvovalo 32 studentů technických vysokých škol. Během programu, který obsahoval odborné přednášky, exkurze v provozech jaderné elektrárny i setkání se zaměstnanci Skupiny ČEZ, si studenti doplnili své teoretické znalosti a seznámili se s fungováním jaderného zařízení v praxi. Téměř všichni se shodli na tom, že jim Letní univerzita pomohla i při rozhodování o své budoucí kariéře. Nejúspěšnějším studentům nabídl ČEZ stipendium s jistotou budoucího zaměstnání v jedné z jaderných elektráren Skupiny ČEZ. Neméně důležité pro ně byly i nově navázané kontakty s vrstevníky z různých vysokých škol a měst z Čech i ze Slovenska. Pozvání přijala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a pogratulovala nejúspěšnějším řešitelům závěrečného testu.

Linda Štraubová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail