Reoxygenace Baltského moře
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
I když se malá jihomoravská ves Dukovany nemůže pochlubit žádnou vysokou školou, má svou Letní univerzitu. Přesněji řečeno ji má Jaderná elektrárna Dukovany ležící v těsném sousedství. Čtrnáctidenní stáž pro vysokoškolské studenty technických oborů, kteří mají zájem o jadernou fyziku a energetiku, zde coby Letní univerzita letos proběhla již potřetí. Novým zpestřením pro studenty, byl Den elektromobility, který přiblížil veřejnosti vztah Skupiny ČEZ k využívání elektřiny i v oblasti silniční dopravy. Na dojmy jsme se zeptali jedné z účastnic univerzity, Veroniky Hniličkové. Veronika studuje obor energetika v pátém ročníku na Fakultě strojní a inženýrské VÚT v Brně.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.
Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.