Fotovoltaika pod sněhem
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
23. 6. 2009 získalo celkem 16 studentů z různých českých vysokých škol ceny v již 10. ročníku soutěže Cena Nadace ČEZ o nejlepší vysokoškolský vědeckotechnický projekt. Kompletní výsledky i s projekty najdete na http://www.cez.cz/cs/vzdelavani/pro-studenty/souteze.html
23 vysokoškolských studentů, kteří postoupili do finále konaného v centrále ČEZ v Praze, obhajovalo před odbornou porotou své práce formou plakátové prezentace.
„Dosavadních deseti ročníků soutěže se zúčastnilo celkem 273 studentů z celé České republiky s velmi kvalitními pracemi. Hlavním cílem tohoto klání je rozvoj tvůrčích schopností vysokoškolských studentů v elektroenergetických oborech a vyhledávání talentovaných studentů pro pracoviště ČEZ,“ uvedla koordinátora tohoto projektu, Marie Dufková, a dodala: „Věříme, že zájem studentů o tuto soutěž nepoleví a že i ve druhém desetiletí její existence uvidíme práce a projekty, které obstojí i v celosvětovém měřítku.“
„Nejlepší studenti získali finanční odměny vázané na jejich celkové umístění v soutěži a na jejich další odborný kvalifikační růst. Věřím že se s mnohými z účastníků v budoucnu budeme moci setkávat na chodbách ČEZ už jako s kolegy,“ uvedla Hana Krbcová, ředitelka útvaru Lidských zdrojů Skupiny ČEZ. Skupina ČEZ aktivně investuje do podpory vzdělávání. Podporuje vysoké, střední, odborné i základní školy a učitele fyziky. Vzdělávací program je k dispozici školám a studentům na: http://www.cez.cz/vzdelavaciprogram
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.
Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.