Co je zvláštního na oceánech
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Seriál o webových stránkách s fyzikální tematikou vychází už tři roky a zatím jsme se jen velmi okrajově zmínili o matematice – královně věd.
Zveme vás tedy do internetového světa čísel a prohlédneme si několik matematických pomocníků. Žákům základních a středních škol je určen nový matematický web www.e-matematika.cz, který jim nabízí pomoc při studiu. Jde o web napojený na projekt „Zkoušky nanečisto“ (www.zkousky-nanecisto.cz) a jeho autoři mají v úmyslu nabídnout zdarma či za mírný poplatek nejrůznější studijní materiály: zadání (a řešení) matematických písemek, zpracované maturitní otázky z matematiky, odpovědi na dotazy s matematickou tematikou, výukové karty, zajímavosti, rekreační úlohy aj. V současné době (leden 2006) zde zatím najdete ukázky řady řešených středoškolských úloh a příkladů z maturitních otázek. Nezapomeňte si přečíst pojednání o strategii řešení matematických úloh! Zveřejněné materiály jsou k dispozici i ve formátu PDF.
Studentskou stránku www.matematika.webz.cz by si mohli prolistovat nejen zájemci o vysokoškolské studium matematiky. Všem přinesou užitek kapitoly Přehled typů rovnic, Rovnice s parametrem, Rovnice a jejich soustavy nebo online “kalkulačka” pro výpočet parametrů libovolného trojúhelníku. Budoucí studenti přírodovědeckých nebo technických oborů by měli nahlédnout do sekcí Algebra a Matematická analýzy, kde je několik ukázek řešených úloh z vyšší matematiky. Autor však není žádný suchar a pro rozptýlení nabízí i několik logických online her nebo cimrmanovský text. Na stránce matematika.d2.cz je zase v sekci Výpočty k dispozici spousta šikovných online kalkulaček pro řešení úloh z oboru kombinatoriky a geometrie.
Většina z nás má to velké štěstí, že vidí. Nevidomí žáci a studenti se musí potýkat nejen s učivem samotným, ale i se svým handicapem. Na stránce
www.teiresias.muni.cz/to.en/czbraille/ je kompletní text příručky pro přepis odborných textů (od učiva základní školy až po texty vysokoškolské) do bodového Braillova písma. V příručce najdete kromě základů tohoto písma podrobné vysvětlení, jak zapsat různé matematické, fyzikální nebo chemické symboly, výrazy a rovnice pomocí šestic bodů. Po zhlédnutí ukázky zápisu běžného vzorce pro kinetickou energii v Braillově písmu budou znít nářky nad složitostí matematických vzorečků nebo rovnic dost nepřesvědčivě.
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.
Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.
Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.