Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
V úterý 5. srpna 2014 se pod záštitou Asociace malých debrujárů České republiky vydala do Jordánska na soutěžní přehlídku studentských vědeckých projektů Expo Science Asia 2014 jedenáctičlenná delegace žáků, studentů a pedagogů ze Stříbra, Nymburka, Petřvaldu a Hustopečí. V jordánském Ammánu představilydebrujárské týmy čtyři projekty: Fascinující fyzika (Nymburk – Mgr. David Michálek, Adolf Toman), Fyzika a chemie pro děti (Petřvald – Ilona Křižáková, Nikola Kovalová), Fyzika může být zábava (Stříbro 1 – RNDr. Naděžda Zíková, Daniel Sůva, Jan Kalčík) a Fyzikální experimenty s plechovkami od nápojů (Stříbro 2 a Hustopeče – PhDr. Jitka Soukupová, Mgr. Miloslava Kuncová, Jana Nedvědová, Šárka Pomyjová).
Pohár putoval do Stříbra
Na Expu Science Asia 2014 154 žáků a studentů 25 zemí představilo 72 projektů, z nichž odborná porota ocenila pohárem deset nejlepších. Jeden z pohárů putuje i do České republiky. Za projekt Fyzikální experimenty s plechovkami od nápojů ho získaly debrujárky ze Stříbra Jana Nedvědová a Šárka Pomyjová.
Kromě čtyřdenní prezentace projektů na stáncích, prezentace před odbornou porotou, prohlídky výstavy jordánským princem a slavnostního ceremoniálu, kde poháry vítězným týmům předával jordánský princ Hamzah, připravili pořadatelé Expa pro účastníky i několik zajímavých výletů. A tak jsme měli možnost na vlastní kůži otestovat hustotu Mrtvého moře, prohlédnout si nabatejské skalní město Petra, římské divadlo a Citadelu v Ammánu a hlavně získat spoustu nápadů, zážitků a nových přátel.
Zážitky a zajímavosti
MILSET
(Movement International pour le Loisir Scientifique et Technique) je nevládní nezisková organizace sdružující organizace zaměřené na volnočasové vzdělávání v oboru vědecko-technických programů pro mladé po celém světě. Mezi jeho hlavní poslání patří podpora a rozvoj vzdělávacích aktivit v oblasti vědy a techniky, organizování vědeckých aktivit pro mládež (mezinárodní výstavy, letní školy, konference) a podpora členských organizací.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.