Za tříminutové video získaly děti 200 tisíc korun
Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička.
V úterý 5. srpna 2014 se pod záštitou Asociace malých debrujárů České republiky vydala do Jordánska na soutěžní přehlídku studentských vědeckých projektů Expo Science Asia 2014 jedenáctičlenná delegace žáků, studentů a pedagogů ze Stříbra, Nymburka, Petřvaldu a Hustopečí. V jordánském Ammánu představilydebrujárské týmy čtyři projekty: Fascinující fyzika (Nymburk – Mgr. David Michálek, Adolf Toman), Fyzika a chemie pro děti (Petřvald – Ilona Křižáková, Nikola Kovalová), Fyzika může být zábava (Stříbro 1 – RNDr. Naděžda Zíková, Daniel Sůva, Jan Kalčík) a Fyzikální experimenty s plechovkami od nápojů (Stříbro 2 a Hustopeče – PhDr. Jitka Soukupová, Mgr. Miloslava Kuncová, Jana Nedvědová, Šárka Pomyjová).
Pohár putoval do Stříbra
Na Expu Science Asia 2014 154 žáků a studentů 25 zemí představilo 72 projektů, z nichž odborná porota ocenila pohárem deset nejlepších. Jeden z pohárů putuje i do České republiky. Za projekt Fyzikální experimenty s plechovkami od nápojů ho získaly debrujárky ze Stříbra Jana Nedvědová a Šárka Pomyjová.
Kromě čtyřdenní prezentace projektů na stáncích, prezentace před odbornou porotou, prohlídky výstavy jordánským princem a slavnostního ceremoniálu, kde poháry vítězným týmům předával jordánský princ Hamzah, připravili pořadatelé Expa pro účastníky i několik zajímavých výletů. A tak jsme měli možnost na vlastní kůži otestovat hustotu Mrtvého moře, prohlédnout si nabatejské skalní město Petra, římské divadlo a Citadelu v Ammánu a hlavně získat spoustu nápadů, zážitků a nových přátel.
Zážitky a zajímavosti
MILSET
(Movement International pour le Loisir Scientifique et Technique) je nevládní nezisková organizace sdružující organizace zaměřené na volnočasové vzdělávání v oboru vědecko-technických programů pro mladé po celém světě. Mezi jeho hlavní poslání patří podpora a rozvoj vzdělávacích aktivit v oblasti vědy a techniky, organizování vědeckých aktivit pro mládež (mezinárodní výstavy, letní školy, konference) a podpora členských organizací.
Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička.
Grafen, jeden z nejpevnějších materiálů na světě, obvykle nevykazuje magnetické vlastnosti. Ale když poskládáte grafenové vrstvy a trochu je zkroutíte, začnou se dít divné věci.
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)