Studenti

Článků v rubrice: 241

Kdo si hraje, nezlobí….

Ve středu 20. dubna 2016 proběhla ve Vítkovické střední průmyslové škole v Ostravě nová badatelská soutěž žáků ve stavění jeřábů ze špejlí. Soutěže se zúčastnilo 18 čtyřčlenných družstev žáků školy. V prvním kole soutěže měli žáci za úkol nakreslit návrh jeřábu na papír tak, aby zaujal porotu a návrh splňoval předem daná kritéria pro rozměry, délku vodorovného ramene i stabilitu jeřábu.

Fotogalerie (7)
Ilustrační foto

Soutěžní úkol splnili všichni účastníci na výbornou, většina návrhů byla velmi zajímavá a inspirativní. Vyhrát však mohl je ten nejlepší tým badatelů. Pětičlenná odborná porota sestavená z odborníků z řad pedagogů to neměla při individuálním bodování jednoduché. Jako host zasedl v hodnotící komisi i odborník na slovo vzatý Ing. Klement Teper, ředitel Závodu jeřábů Hutních montáží.

Návrhy získaly třetí rozměr

Do druhého kola soutěže postoupily čtyři nejúspěšnější návrhy, jejichž autoři měli svůj návrh realizovat pomocí špejlí, tavných pistolí a krátkého provázku. Na celé sestavení modelu měla družstva čtyři hodiny. Byly to hodiny usilovné týmové práce, plné napětí z výsledku soutěže. Hodnotila se především odchylka skutečného modelu od nákresu, kvalita provedené práce a výsledek zátěžové zkoušky, která měla potvrdit poměr skutečné hmotnosti jeřábu k zátěži pomocí jeho destrukce nebo porušení stability.

Vítězové si odnesli zaslouženou odměnu

S nejvyšším počtem bodů skončilo družstvo žáků třídy SM1X. Kromě dalších hodnotných cen věnovaných sponzory soutěže vyhrálo také adrenalinový zážitek Skydiving. Týmy soutěžících družstev, které skončily na 2. až 4. místě, si odnesly krásné ceny od Vítkovické střední průmyslové školy Ostrava a Hutní montáže Ostrava.

(Autorkou projektu i všech fotografií je Dana Kopcová.)

Dana Kopcová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Praha počítá se vznikem vodních ploch a výsadbou stromů

Praha nepodceňuje přípravu na extrémní sucho, které v následujících měsících předpovídají meteorologové. Rada města počítá s rozsáhlými revitalizačními projekty. V ulicích tak bude zeleň zavlažována průsakovou vodou z kolektorů (psali jsme v článku https://www.

Termojaderná fúze na rozcestí

Kdy už je termojaderné zařízení ziskové? To nám prozradí Lawsonovo kritérium: součin hustoty plazmatu a doby jeho udržení (stability) musí být dost velký, zhruba 1020 s.m-3. Pro spojitou činnost udržujeme plazma v omezeném prostoru silným magnetickým ...

Existuje hypotetická částice X 17?

Fyzika nás učí, že existují 4 základní interakce, tedy přírodní síly, které vše ovládají a vysvětlují konstrukci světa dle současného stavu poznání - gravitace, elektromagnetická síla, slabá a silná interakce. Zdá se, že vědci jsou na stopě páté fundamentální přírodní síly.

Proč komáři koušou zrovna vás

Někteří lidé mohou sedět venku celé léto a komáři na ně takzvaně „nejdou“. Jiní se objeví za letního večera venku a okamžitě si musejí škrábat komáří kousance, přestože se koupali v repelentu. Co s tím? Důvodem je většinou neviditelná chemická clona ve vzduchu kolem nás.

Náměty do globální diskuse o energetice

World Nuclear Association ve své informační knihovně shromáždila fakta a argumenty, které bychom měli mít na zřeteli, diskutujeme-li o energetické budoucnosti. Změna klimatu není zdaleka jediným hlediskem.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail