Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Ve středu 20. dubna 2016 proběhla ve Vítkovické střední průmyslové škole v Ostravě nová badatelská soutěž žáků ve stavění jeřábů ze špejlí. Soutěže se zúčastnilo 18 čtyřčlenných družstev žáků školy. V prvním kole soutěže měli žáci za úkol nakreslit návrh jeřábu na papír tak, aby zaujal porotu a návrh splňoval předem daná kritéria pro rozměry, délku vodorovného ramene i stabilitu jeřábu.
Soutěžní úkol splnili všichni účastníci na výbornou, většina návrhů byla velmi zajímavá a inspirativní. Vyhrát však mohl je ten nejlepší tým badatelů. Pětičlenná odborná porota sestavená z odborníků z řad pedagogů to neměla při individuálním bodování jednoduché. Jako host zasedl v hodnotící komisi i odborník na slovo vzatý Ing. Klement Teper, ředitel Závodu jeřábů Hutních montáží.
Návrhy získaly třetí rozměr
Do druhého kola soutěže postoupily čtyři nejúspěšnější návrhy, jejichž autoři měli svůj návrh realizovat pomocí špejlí, tavných pistolí a krátkého provázku. Na celé sestavení modelu měla družstva čtyři hodiny. Byly to hodiny usilovné týmové práce, plné napětí z výsledku soutěže. Hodnotila se především odchylka skutečného modelu od nákresu, kvalita provedené práce a výsledek zátěžové zkoušky, která měla potvrdit poměr skutečné hmotnosti jeřábu k zátěži pomocí jeho destrukce nebo porušení stability.
Vítězové si odnesli zaslouženou odměnu
S nejvyšším počtem bodů skončilo družstvo žáků třídy SM1X. Kromě dalších hodnotných cen věnovaných sponzory soutěže vyhrálo také adrenalinový zážitek Skydiving. Týmy soutěžících družstev, které skončily na 2. až 4. místě, si odnesly krásné ceny od Vítkovické střední průmyslové školy Ostrava a Hutní montáže Ostrava.
(Autorkou projektu i všech fotografií je Dana Kopcová.)
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.