Studenti

Článků v rubrice: 222

Kdo si hraje, nezlobí….

Ve středu 20. dubna 2016 proběhla ve Vítkovické střední průmyslové škole v Ostravě nová badatelská soutěž žáků ve stavění jeřábů ze špejlí. Soutěže se zúčastnilo 18 čtyřčlenných družstev žáků školy. V prvním kole soutěže měli žáci za úkol nakreslit návrh jeřábu na papír tak, aby zaujal porotu a návrh splňoval předem daná kritéria pro rozměry, délku vodorovného ramene i stabilitu jeřábu.

Fotogalerie (7)
Ilustrační foto

Soutěžní úkol splnili všichni účastníci na výbornou, většina návrhů byla velmi zajímavá a inspirativní. Vyhrát však mohl je ten nejlepší tým badatelů. Pětičlenná odborná porota sestavená z odborníků z řad pedagogů to neměla při individuálním bodování jednoduché. Jako host zasedl v hodnotící komisi i odborník na slovo vzatý Ing. Klement Teper, ředitel Závodu jeřábů Hutních montáží.

Návrhy získaly třetí rozměr

Do druhého kola soutěže postoupily čtyři nejúspěšnější návrhy, jejichž autoři měli svůj návrh realizovat pomocí špejlí, tavných pistolí a krátkého provázku. Na celé sestavení modelu měla družstva čtyři hodiny. Byly to hodiny usilovné týmové práce, plné napětí z výsledku soutěže. Hodnotila se především odchylka skutečného modelu od nákresu, kvalita provedené práce a výsledek zátěžové zkoušky, která měla potvrdit poměr skutečné hmotnosti jeřábu k zátěži pomocí jeho destrukce nebo porušení stability.

Vítězové si odnesli zaslouženou odměnu

S nejvyšším počtem bodů skončilo družstvo žáků třídy SM1X. Kromě dalších hodnotných cen věnovaných sponzory soutěže vyhrálo také adrenalinový zážitek Skydiving. Týmy soutěžících družstev, které skončily na 2. až 4. místě, si odnesly krásné ceny od Vítkovické střední průmyslové školy Ostrava a Hutní montáže Ostrava.

(Autorkou projektu i všech fotografií je Dana Kopcová.)

Dana Kopcová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 11 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Irský matematik a fyzik George Gabriel Stokes

Světlo je jeden z nejúžasnějších přírodních jevů a pro život člověka má zásadní význam. Je pro nás nejen hlavním prostředkem poznávání světa a vesmíru, ale i zdrojem emocí, je obdivováno a zkoumáno uměním i vědou. Optika, nauka o světle, je vlastně nejstarší částí fyziky.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail