Studenti

Článků v rubrice: 310

Virtuálně v elektrárně odstartovalo čtvrtou řadu

Virtuální prohlídky původně vznikly jako jednorázová náhrada za zrušené živé exkurze do elektráren, které znemožnila protipandemická opatření v době Covidu. Zrodil se fenomén technického vzdělávání „VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ“, interaktivní televizní studio slibující cestu do nejstřeženějších míst české energetiky. Ohlas mezi žáky základních a středních škol i u široké veřejnosti si zatím vyžádal tři přídavky. Aktuální už 4. ročník probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Odstartovalo ho vysílání na SOŠ energetické a stavební v Chomutově za účasti generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše a ministra školství Mikuláše Beka. Novinkou čtvrtého ročníku je návštěva baterie české energetiky - přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Fotogalerie (3)
Novinkou v programu Virtuálně v elektrárně jsou Dlouhé stráně (zdroj ČEZ)

Virtuální prohlídky dosud přilákaly téměř 110 tisíc návštěvníků

Už téměř 110 tisíc energetických nadšenců se vydalo na on-line prohlídky elektráren Virtuálně v elektrárně. Ti nejnovější přibyli začátkem letošního října, kdy ČEZ odstartoval už čtvrtou řadu virtuálních exkurzí do zázemí bezemisních jaderných a obnovitelných zdrojů nebo distribučních sítí. Lidé tak znovu dostávají šanci přijít téměř jako naživo až do nejstřeženějších míst, která jsou běžně nepřístupná i při standardní prohlídce. Otevře se jim reaktorový sál jaderné elektrárny při výměně paliva, vystoupají až na vrchol větrné elektrárny desítky metrů nad zemí nebo projdou vypuštěným přivaděčem k vodní turbíně. Díky nově zařazené virtuální prohlídce přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně zjistí, že hlavní úlohou této elektrárny překvapivě není výroba energie, nebo že velká část jejích zařízení zvenku není vůbec vidět.

Prohlídky jsou zdarma a probíhají v MS Teams. Pro veřejnost je vypsáno několik termínů, které jsou zároveň streamované na Facebooku Skupiny ČEZ. Registrace na termíny a více informací najdou zájemci na www.virtualnevelektrarne.cz.

„Nabídku oblíbených prohlídek Temelína, Dukovan a obnovitelných zdrojů energie jsme loni rozšířili o cestu elektřiny distribuční sítí a letos zveme energetické nadšence na vrcholky Jeseníků, kde již téměř 30 let spolehlivě funguje velká baterie české energetiky – přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Špičková technika interaktivního TV studia nám umožňuje propojit živé vysílání s animacemi, soutěžemi nebo ukázkami unikátních 3D modelů a dopřát dětem i dospělým ještě pestřejší edukativní zážitek,“ říká vedoucí infocenter a vzdělávání Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková. Lidé si tak mohou vybrat už z celkem pěti prohlídek „na dálku“. Jistotou v programu TV studia Virtuálně v elektrárně zůstává spousta unikátních pokusů, praktických ukázek a zábavných soutěží o ceny.

Současně pokračuje i standardní provoz devíti energetických Infocenter ČEZ

Virtuální studio ale i klasické„fyzické“ exkurze do infocenter nebo energetických provozů jsou součástí rozsáhlé nabídky vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí studentům, učitelům i veřejnosti. Do stejné skupiny patří třeba besedy Energie – budoucnost lidstva, pedagogům poskytuje platformu k potkávání nad energetickými tématy Klub světa energie a týdně také přibývají novinky a zajímavosti na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz, kam za poznáním míří ročně stovky tisíc dětí i dospělých. 

Termíny exkurzí pro veřejnost

 Virtuální prohlídka

Termíny (čas vždy 16:00-17:00)

Elektrárna Dlouhé stráně

čtvrtek 9.11., úterý 12.12.

Distribuce elektřiny

úterý 24.10., pondělí 27.11., pondělí 18.12.

Elektrárny vodní, větrné a solární

středa 11.10., úterý 14.11.

Elektrárna Temelín

pondělí 30.10., čtvrtek 7.12.

Elektrárna Dukovany

čtvrtek 19.10., středa 22.11.

Registrace zdarma na www.virtualnevelektrarne.cz

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail