Projekt „Mylujeme Fysiku!“
Učitelé, stěžujete si, že je málo fyzikálních pomůcek? Vaši žáci vám je vyrobí! Jen to vzít za správný konec – čili za srdce. Fyzika je přece k pomilování (nebo k pomylování?).
Učitelé, stěžujete si, že je málo fyzikálních pomůcek? Vaši žáci vám je vyrobí! Jen to vzít za správný konec – čili za srdce. Fyzika je přece k pomilování (nebo k pomylování?).
Mnozí z nás určitě znají televizní pořad Popularis, který se snaží laické veřejnosti přiblížit fascinující svět vědy a techniky. V rámci vzdělávacího programu ČEZ vznikly ve spolupráci s firmou Herafilm, která pro Českou televizi tento seriál natáčí, čtyři krátké filmy popularizující obnovitelné zdroje energie.
Slova v nadpisu nejsou okultním zaklínadlem, ale názvem Informačního vzdělávacího centra, které se slavnostně otevřelo 8. září v Praze 9 v Centru odborné přípravy technickohospodářské. Jak lapit Slunce či rozptýlené teplo z ovzduší beze všech zaklínadel, jen na principu moderní fyziky a techniky – to se můžete dozvědět právě zde.
V roce 2001 vydalo brněnské nakladatelství VUTIUM ve spolupráci s nakladatelstvím Prometheus jedinečnou pětidílnou knihu „Fyzika“. Zájem byl obrovský a tak nyní přichází na trh dotisk.
Ve čtvrtek 4. září byla v Londýně slavnostně založena Světová jaderná universita (World Nuclear University).
V dubnu byly již popáté vyhlášeny výsledky soutěže mladých odborníků. Dvacet tři studentů a inženýrů soutěžilo se svými diplomovými a doktorandskými pracemi o Cenu ČEZ 2002. Nejlepší „diplomka“ popisuje, jak se řídí elektrárny, a nenapsal jí žádný vědátor ani morous, ale sympatický student doktorandského studia na ČVUT Igor Chemišinec.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.