Rubriky

Článků v rubrice: 962

Správná odpověď na listopadovou otázku

Netrvalo dlouho od vyhlášení soutěžní otázky na listopad, a správná odpověď je zde: Na otázku: „K čemu sloužit přístroj Aeolipile sestrojený Heronem z Alexandrie, zda k vyvolání mechanického pohybu s využitím větrné energie, nebo k vyvolání mechanického pohybu s využitím elektrické energie, popř. k vyvolání mechanického pohybu s využitím páry“ nám správně odpověděla Hana Pášová z Ústí nad Labem.

Jak se rozebírá jaderná ponorka

Rusko modernizuje jaderný ponorkový arsenál a my můžeme jen hádat, proč. V každém případě je zajímavé, že uvolnilo fotografie, jak se likviduje stará vysloužilá ponorka. Fotky najdete zde:  http://www.businessinsider.com.au/how-russia-dismantles-its-old-nuclear-subs-2014-10

Výzva pro studenty experimentátory

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře vyzývá vysokoškolské studenty k realizaci vlastních experimentů. Neváhejte a zúčastněte se i vy!

Proč nemůžeme žít bez mikrobů

Reklama na každý čisticí přípravek se holedbá schopností zničit až 99,9 % bakterií. V posedlosti naším zdravím ničíme a odháníme všechno živé, jen se to k nám přiblíží, a utrácíme stále větší sumy za léky a hygienické prostředky… Ve skutečnosti jsme však čím dál tím víc nemocnější. Výskyt civilizačních nemocí, jako je cukrovka, obezita, alergie či dýchací potíže, nabývá epidemických rozměrů. Poprvé v historii jsme dosáhli stavu, kdy se další generace možná dožije nižšího věku než ta současná. Proč?

Šest desetiletí CERNu

Nejrozsáhlejší mezinárodní výzkumné centrum částicové fyziky, které provozuje největší urychlovač na světě LHC, slaví letos v září 60 let od svého založení. Centrum s oficiálním názvem „Evropská organizace pro jaderný výzkum“ vešlo do povědomí veřejnosti pod zkratkou CERN (z francouzského Conseil Européen pour la recherche nucléaire). Výbor pro spolupráci ČR s CERN spolu s Akademií věd ČR, Českým vysokým učením technickým a Univerzitou Karlovou uspořádaly k tomuto jubileu pozoruhodnou interaktivní výstavu. Výstavu otevřel slavnostním „výkopem protonů“ v interaktivním tunelu předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.

Proč nám chutná i teorie relativity

Za, na první pohled záhadným, titulkem se skrývá název právě začínajících kurzů pro nadanou mládež ve věku od 13 do 19 let, která se zajímá o přírodní vědy. V kurzech se může dozvědět, jaké biochemické a fyzikální jevy způsobují, že nám jídlo chutná, proniknout do tajů anatomie, vytvořit si svou inteligentní animovanou postavičku nebo zkoumat důsledky teorií relativity kolem nás. Stačí se jen přihlásit do dalšího ročníku on-line kurzů projektu Talnet. Zájemci si mohou vybrat z více než tří desítek kurzů v oborech matematika, fyzika, chemie, biologie, geografie, astronomie, grafiky, meteorologie a dalších.

... 1 « 105 106 107 108 109 110 111 » 161 ...

Nejnovější články

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail