Rubriky

Článků v rubrice: 1080

Bude voda vytékat z děravého dna nádoby, když bude nádoba s vodou padat volným pádem?

Proč je výhřevnost syrového dříví menší než suchého?

Globální oteplování si bere pauzu

Jak zjistila skupina klimatologů v čele s Jeffem Knightem z britského Exeteru, průměrné teploty v posledních deseti let prakticky nestouply. Globální teplota se údajně zvýšila o pouhých 0,07 °C. Vědci to přičítají přirozeným výkyvům způsobeným především jevem El Niňo; bez započtení jeho dopadů se teploty vůbec nezměnily. Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) přitom předpovídal pro dekádu mezi lety 1999 až 2008 přírůstek teploty o 0,2 °C, uvedl nedávno rakouský deník Die Presse.

Veletrh chytrých hlav

Rojení chytrých hlav nastalo ve dnech od 30. září do 2. října 2009 v Českých Budějovicích, kde se na celostátní výstavě Vzdělání a řemeslo sešli studenti s personalisty atraktivních firem; ti mezi mládeží hledali nadějné adepty profesního uplatnění, především v technických oborech. Veletrh se uskutečnil jako součást projektu Investice do Vaší budoucnosti, který finančně podpořila Evropská unie prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Elektromobily mají vlastní písničku

Alternativní hudební skupina They might be giants věnovala na svém novém albu Here comes science (Věda přichází) jednu písničku elektromobilům.

Soutěž „Výzva krizím“

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská vyhlásila fotografickou a literární soutěž pro studenty!

... 1 « 160 161 162 163 164 165 166 » 180 ...

Nejnovější články

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Data z mizejícího ledovce

Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.

Druhý pokus na ITERu na výbornou

Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.

Malé a velké reaktory

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.

Malinké želvušky přežijí i ve vesmíru

Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail