Rubriky

Článků v rubrice: 13

CyberKnife

V dnešním dílu nekonečného seriálu o záření v medicíně se seznámíme se špičkou soudobé technologie.

Leksell Gamma Knife

Leksellův gama nůž je naprosto unikátní radiochirurgický přístroj. Jde o radionuklidový ozařovač. Zdrojem gama záření je radionuklid 60CoTechnologie nahrazující klasickou operaci při odstraňování nitrolebních lézí (nádorů, cévních malformací) se rozšiřuje po celém světě. V roce 1992 byl LGN instalován v pražské Nemocnici na Homolce.

Aktinoterapie
Léčba pomocí ionizujícího záření

Pro spoustu lidí jsou slova „ozařování“, „radioterapie“ nebo „onkologie“ spojena s tou největší hrůzou, smrtí a beznadějí… to je však veliký omyl. Strategie a taktika léčby nádorových onemocnění v současné době u nás je na špičkové úrovni. Máme i vlastní Leksellův gama nůž, jediný v celém „Východním bloku“ (Leksellových gama nožů je na světě jen okolo 135).

Jaderný reaktor na vašem PC???

Žádný problém ! Pokud máte k dispozici PC s minimální konfigurací AT 486, s volnou 560 kB RAM, graf. kartou VGA 256 kB RAM a operační systém MS-DOS, můžete se stát operátorem svého jaderného reaktoru.

Rentgen - zázrak nebo nebezpečí?

Právě přicházíte k RTG oddělení. V ruce žádanku o radiodiagnostické vyšetření, v hlavě myšlenky typu: Co to je - S+P ? Bude to bolet? Jak dlouho to bude trvat? A co mi budou dělat? Ozáří mě to? Pak, celí ustaraní, přijdete k okénku "RTG - EVIDENCE", kde ukážete kartičku zdravotní pojišťovny a odevzdáte žádanku. "Kdy jste byl naposled rentgenován?" "Nejste, slečno, těhotná?" "Máte u nás kartu?" Odpovíte, sestra se usměje, pak cosi "naťuká" do počítače… "Posaďte se támhle, laborantka si vás zavolá."…

Nukleární medicína

Jste objednáni na radionuklidové vyšetření. Míjíte dveře s radiačními varovnými symboly a vstupujete na oddělení Nukleární medicíny (NM). Bojíte se? Tak se nebojte. Dostanete jen malou injekci.

Nejnovější články

Jak může ionizující záření pomoci při recyklování plastů

„Světový závazek skoncovat se znečištěním plasty je jasný a nepopiratelný,“ řekla Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), když se v ...

Teenageři staví drony pro záchranáře a přemýšlejí, jak zamezit plýtvání

Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail