Rubriky

Článků v rubrice: 3093

Elektrické letadlo a elektrická létající loď

Elysian E9X je devadesátimístné letadlo, které může během jednoho dne urazit až 1 000 km. Je založeno na výzkumu, který tvrdí, že naše předchozí předpoklady o bateriových elektrických letadlech byly mylné. Startupová firma představila návrh plně elektrického osobního letadla, jehož uvedení na trh plánuje během příštích 10 let.

První elektrická létající osobní loď na světě by mohla způsobit revoluci ve způsobu, jakým cestujeme po vodě. Dokončila testovací lety ve Švédsku a nyní se připravuje, aby mohla být  uvedena do sítě veřejné dopravy ve Stockholmu v roce 2024.

Poptávka po specialistech na umělou inteligenci

Rostoucí poptávka po automatizaci a optimalizaci napříč průmyslovými odvětvími, nárůst využívání umělé inteligence v aplikacích pro spotřebitele a rostoucí investice do výzkumu umělé inteligence měly obrovský dopad na globální ekonomiku a změnily způsob, jakým společnosti fungují a komunikují se svými zákazníky. Vzestup umělé inteligence také ovlivnil trh práce a pracovní místa v této oblasti se stala jednou z nejoblíbenějších možností. Specialisté na umělou inteligenci a strojové učení se v příštích čtyřech letech mohou těšit na růst pracovních příležitostí.

Jubilejní 30. ročník mezinárodního elektrotechnického veletrhu AMPER 2024

Veletrh AMPER (letos s podtitulem SMARTAND CONNECTED WORLD) se v České republice a na Slovensku díky pravidelné účasti firem na nejvyšší úrovni etabloval jako nejvýznamnější událost elektrotechnických odborníků. 410 vystavovatelů z 23 zemí představí technologie, které řídí svět.  Vystavovatelé budou prezentovat ucelená portfolia výrobků a řešení, ale též novinky a inovace z oborů elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení, měřicí a řídicí techniky, elektronických součástek a modulů ve výstavních halách V a F brněnského výstaviště. To vše  na ploše 20 000 m2.

Největší česká baterie je ve Vítkovicích

Akumulátor o výkonu 10 MW (o 30 % větším než má současná největší baterie v ČR) zahájil ostrý provoz 1. února 2024. Pomůže stabilizovat energetickou soustavu a zajistí služby výkonové rovnováhy. Díky unikátní konstrukci má baterie vyšší kapacitu než běžné systémy. Zařízení se skládá z 1 360 bateriových modulů a obsahuje 90 tun lithia. ČEZ chce do roku 2030 postavit akumulační systémy o výkonu 300 MW.

Řídicí systém Westinghouse pro Temelín

Devět nových skříní instalovali na počátku roku energetici do hlavní serverovny v prostorách prvního výrobního bloku JE Temelín. Jde o jeden z klíčových kroků v náročné modernizaci řídicího systému. Důležitý projekt běží od roku 2021. Letos dokončí specialisté pokládku kabelů a instalují potřebné zařízení. Od příštího roku pak postupně nový řídicí systém začne přebírat řízení elektrárny.

Projekty jaderného dálkového vytápění

Vloni ČEZ spustil dlouho očekávaný provoz horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Dálkové vytápění poskytuje teplo třetině města. Psali jsme o něm podrobněji v článku https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/3034-teplo-uz-proudi-z-temelina-do-ceskych-budejovic. I jinde jádro řeší dálkové vytápění - např. v Číně a ve Finsku. Podle MAAE poskytuje teplo pro dálkové vytápění 43 reaktorů světa, většinou ve východní Evropě.

... 1 « 28 29 30 31 32 33 34 » 516 ...

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail