Videofilmy

Počet videí: 119
... 1 « 7 8 9 10 11 12 13 » 30 ...

Elektrárna Třebovice topí a tančí

Aby zaměstnanci elektrárny ukázali, že u nich není jen uhelný prach a nekonečné roury, natočili veselý roztančený klip, který diváka provede celým provozem a ukáže, kde vzniká tolik potřebná elektřina. Díky níž si můžeme všichni tenhle klip taky pustit.

Izotopy génia

Budoucí jaderníci jsou kreativní a šikovní na všechno, jak je vidět z hip-hopového videoklipu, který skupina studentů, účastníků Letní univerzity na JE Temelín, natočila za dva večery běžným fotoaparátem v jednom z vltavotýnských podchodů. Do klipu jsou použity snímky pořízené v průběhu programu Letní univerzity. Že by ta jaderná fyzika byla nakažlivá?

Onkalo

První evropské konečné úložiště použitého jaderného paliva se buduje ve Finsku. Místo je poblíž jaderné elektrárny Olkiluoto v silném žulovém masivu. Podívejte se na animaci konečné podoby úložiště za provozu. Onkalo znamená ve finštině jeskyně. Film je v angličtině, za laskavé poskytnutí děkujeme firmě Posiva Oy, která úložiště staví.

Uvnitř rakouského jaderného reaktoru

(Film je v angličtině.) Pořad BBC na začátku stručně vysvětlí, jak funguje elektrárna. To znáte. Ale pak přijde ta hlavní pecka: ponoříme se do opravdové aktivní zóny opravdového reaktoru – do nikdy nespuštěné jaderné elektrárny Zwentendorf v Rakousku. Zůstává u Dunaje již téměř 30 let jako pomník politické neschopnosti (tehdejší premiér Rakouska byl tak hrdý na první jaderku, že neuváženě řekl: „Pokud by se nespustila, tak bych abdikoval“ – no a opozice využila příležitosti… od té doby se protijadernost stala v Rakousku národním náboženstvím a místo Zwentendorfu se postavila elektrárna uhelná). Alespoň teď může sloužit pro poučení a velmi názorné vysvětlení, jak to uvnitř reaktoru vypadá a funguje.
... 1 « 7 8 9 10 11 12 13 » 30 ...

Nejnovější články

První plazma největšího tokamaku na světě

V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail