Videofilmy

Počet videí: 119
... 1 « 6 7 8 9 10 11 12 » 30 ...

Termojaderná fúze potřebuje teplo

Na fúzní teploty se plazma ohřívá nejprve průchodem elektrického proudu zhruba do 50 milionů stupňů a na termojaderné teploty cca 200 milionů stupňů doohřívá dodatečnými ohřevy pomoci mikrovln a/nebo energetickými neutrálními částicemi. Tokamak COMPASS v ÚFP AV ČR používá druhý typ – rychlé neutrální atomy. Teplota plazmatu v tokamaku COMPASS před dodatečným ohřevem je cca 10 milionů stupňů, a očekáváme zvýšení až na 30 milionů stupňů při použití svazku neutrálních částic.

Teploměr pro 50 miliónů stupňů

Hustota a teplota elektronů v plazmatu – mediu pro termojadernou fúzi – se měří pomocí Thomsonova rozptylu laserového světla na elektronech plazmatu. Petra Bílková, pracující na tokamaku COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i., vysvětluje a názorně ukazuje, jak je měření provádějí.

COMPASS = 0,1 ITER

V České republice je historie výzkumu řízené termojaderné fúze velmi bohatá. Univerzitní vzdělání v oboru termojaderné fúze poskytne Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská. Praktické zkušenosti získáváme na tokamaku COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu. Nejdražší vědecko-technický projekt na zemi, největší mezinárodní tokamak ITER, který se staví ve Francii, by měl potvrdit očekávání vědců vkládané do řízené termojaderné fúze.

S jadernou fúzí nebudeme v nouzi

Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, v.v.i., popularizuje v rámci projektu MAT21 řízenou termojadernou fúzi, která je perspektivním kandidátem na “globální energetický zdroj tohoto tisíciletí”. Vědci pracující v ČR na výzkumu fúze srozumitelně vysvětlují její princip a představují funkci nejznámějších zařízení – tokamaku a laserového systému PALS.
... 1 « 6 7 8 9 10 11 12 » 30 ...

Nejnovější články

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Jezero poslední šance

Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...

Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví

Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...

Jaderné techniky pro kulturní dědictví Kambodži

Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail