Ať vám léto hraje do karet
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Moje tříminutové video vás seznámí s pákou a předvede její využití. Pomůcky: louskáček na ořechy, radvanec, katapult. Autor videa: Luděk Nechyba
Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, v.v.i., popularizuje v rámci projektu MAT21 řízenou termojadernou fúzi. Suverénně nejlepším zařízením na světě pro výzkum fúze je ruský tokamak. U zrodu tokamaku stáli A. D: Sacharov a I. J. Tamm, které neinspiroval nikdo jiný než Oleg Alexandrovič Lavrentěv – člověk, který nikdy neopustil svoji ideu a zůstal věren svému srdci!
Publicista, vysokoškolský pedagog, mezinárodně uznávaný odborník, sportovec a především nesmírně skromný člověk – František Žáček. Zasvětil svůj život fúzi a ta ho nezklamala: od úplných počátků fúze v České republice se dočkal stavby mezinárodního gigantu – tokamaku ITER. Zkušenosti Žáček získával i předával v ústavech zabývajících se termojaderným výzkumem po celém světě. Je spolunositelem Ceny kolegia fyziky ČSAV (1970), dvou Cen ČSAV (1973, 1992) a Prémie českého Literárního fondu za nejlepší knihu s fyzikální tématikou (1981). František Žáček téměř dvacet let vedl Oddělení tokamak v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.
Pomocí zářiče z dozimetrické soupravy Gamabeta, generátoru krátkodobého radionuklidu a laboratorních měřicích přístrojů Vernier jde dělat velmi pěkné a názorné pokusy s radioaktivním zářením. Podívejte se, jak změřit přírodní pozadí kolem nás, jak měřit radioaktivitu přírodních i umělých zdrojů a jak přijít na kloub tomu, co je to vlastně ten poločas rozpadu. Inspirujte se filmovým návodem studentů Gymnázia v Chebu.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.