e-zin popularizující vědu a techniku

Jak se z DNA pozná, kdo je s kým příbuzný?

Testy DNA mohou lidem říci, odkud ze světa pocházejí jejich předkové, či zda jim hrozí rozvoj některého genetického onemocnění. Někdy mohou dokonce pomoci lidem spojit se s rodinnými příslušníky, o kterých nikdy nevěděli, že je mají. Jak ale tyto testy DNA fungují a jak mohou zjistit, zda jsou dva lidé příbuzní?

IT firmy se otvírají středoškolákům

Jsou nezkušení stážisté za trest? V oborech informačních technologií spíš naopak. Vzhledem k nedostatku absolventů se firmy stále víc soustřeďují i na studenty středních škol. Kariéry mladých vývojářů a správců sítí tak běžně startují ještě před maturitou. Řada z nich se už během studia vrhá do vlastního podnikání.

 

Hledají se noví Einsteinové a Curieové

Natočit krátké video s fyzikou v hlavní roli a vyhrát deset tisíc korun do vlastní kapsy a dvě stě tisíc pro svou školu, to je nabídka celostátní soutěže „Vím proč“ pro žáky základních a středních škol. Autoři nejlepších natočených pokusů dostanou šeky na osobní on-line nákupy, školy obou vítězných týmů pak obdrží 200 000 Kč na vybavení pro výuku. Další ceny čekají na vítěze speciálních kategorií. Originální videa mohou soutěžící na webu „Vím proč“ přihlašovat až do konce dubna.

Izolované lidské populace

Lidé migrují a cestují, navzájem se mísí. Je tomu tak od nepaměti, jsou důkazy dokonce i o dávném křížení moderních Homo sapiens s Neadertálci a dalšími skupinami. V době globalizace, kdy je snadné dostat se za méně než den na druhý konec světa a usadit se tam, je mísení lidských skupin ještě intenzivnější. Avšak nejen geografické bariéry, ale i kulturní rozdíly mohou lidem bránit v mísení s jejich sousedy. Vede to ke genetické izolaci, a tento jev je častější, než si většina lidí myslí.

Deset úžasných technologických novinek roku 2024

Špičkové technologie mají za sebou rušný rok. Zde je 10 nejlepších technologických příběhů roku 2024, jak je vyhodnotila Live Science. S růstem umělé inteligence (AI) a pokrokem v robotice a kvantových počítačích neměly technologie nikdy takový význam pro utváření našich životů jako v roce 2024. Od zlotřilé umělé inteligence až po roje dronů, které vyvolávají zprávy o UFO.

1 2 3 4 5 6 » 612 ...

Soutěž / Leden

Nová otázka na únor a březen: 

Kolik litrů vody obsahuje typický tisícimegawattový tlakovodní jaderný reaktor (PWR) v primárním okruhu? Nehádejte, dá se to poměrně snadno najít. 

Vylosovaného autora správné (nejblíže správné) odpovědi odměníme pěknou kolekcí dárkových předmětů od ČEZ.

Minule jsme se ptali na termín zapálení prvního plasmatu ve fúzním reaktoru ITER. Odměnu dostal pan Luboš Zoubek z Brna, protože našel poslední uváděný termín - rok 2033. Tak snad se dočkáme...

Gratulujeme mu!

-red-


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v letech 2014-2022
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail