Michal Schmitt
ČLEN REDAKČNÍ RADY TP
Před 240 lety, krátce před Vánocemi, 21. prosince 1765, zemřel v Příměticích u Znojma farář Václav Divíšek, známější ovšem pod svým řádovým jménem Prokop Diviš.
Dokážete udělat fyzikální experiment? Dokážete vysvětlit, o čem experiment je a jaký jev dokládá? Dokážete to vysvětlit srozumitelně, a to česky i anglicky? A dokážete to za deset minut? Tak to dokažte a natočte to na video!
DOBRODRUŽSTVÍ POZNÁVÁNÍ Český rozhlas Leonardo je nová stanice Českého rozhlasu, předurčená k digitálnímu vysílání. Jejím cílem je odhalovat tajemství vědy, techniky, přírody, historie celého světa a stojí před ní úkol oslovit ze svého studia všechny, kteří touží po dobrodružství poznávání.
TRENDY V UKLÁDÁNÍ RADIOAKTIVNÍCH ODPADŮ Dnešní svět se už neobejde bez využívání zdrojů ionizujícího záření. Děje se tak v průmyslu, ve zdravotnictví, ve výzkumu, ale i v oblastech, kde bychom zářiče ani nečekali. Např. při těžbě mnohých nerostných surovin (uhlí, fosfáty, ropa, zemní plyn…). Při tom nutně vznikají radioaktivní odpady. Vyvstává nerudovská otázka.
Trvalo to déle, než jsme čekali, ale přece jen se čtyři z vás úspěšně dopátrali odpovědi: V primárním okruhu tlakovodního reaktoru VVER 1000 (jaký pracuje např. v Temelíně) je přibližně 300 000 litrů vody. Vylosovali jsme pana Jiřího Volfa, gratulujeme a posíláme dárek.
Soutěžní otázka na druhé čtvrtletí zní: Které rostliny obsahují kofein a k čemu je jim - těm rostlinám - dobrý? (Najděte aspoň tři.)
Odpovědi posílejte do konce školního roku, vylosovaného autora správné odpovědi odměníme!
-red-
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.
Zdroj: www.Youtube.com