Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Potenciál obnovitelných zdrojů

Obnovitelné zdroje energie zasluhují, aby jejich výzkumu a vývoji byla věnována pozornost.

Jejich současnou nevýhodou je, že nesplňují požadavky kladené na velkou energetiku (konkurenceschopnost, spolehlivost dodávky, kontinuita výroby, ekonomická návratnost). Analýza možností obnovitelných zdrojů energie v Evropské unii (Zelená kniha) prokazuje, že i při velmi optimistickém růstu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů nebudou schopné ani pokrýt přírůstky spotřeby, natož výrazně nahradit stávající fosilní a jaderné zdroje. Přesto je nutná jejich podpora všude tam, kde jejich využitelný potenciál přispívá k energetické soběstačnosti.

    Potenciál - Omezení
  • Teoretický potenciál - Absolutní horní hranice daná slunečním zářením, rychlostí větru a nabídkou vody
  • Technický potenciál - vhodné technologie, dosažitelnost materiálů a ploch
  • Hospodářský potenciál - Cenově konkurující technologie
  • Využitelný potenciál - Ekologické důvody, akceptovatelnost

Uvedený teoretický potenciál je absolutní horní hranicí danou například slunečním zářením, rychlostí větru a nabídkou vodního potenciálu. Jen část z něho tvoří technický potenciál, který vymezuje tu část teoretického potenciálu, která je využitelná dostupnými technologiemi a rozlohou území, kterou lze uvolnit pro výrobu elektřiny. Další snížení plyne z konkurenceschopnosti a navíc z ekologické přijatelnosti, protože ne každý obnovitelný zdroj je vhodný z hlediska vlivu na životní prostředí a na krajinu. Pro hodnocení zdrojů energie je významný jen využitelný potenciál. Využití obnovitelných zdrojů zcela jistě v budoucnosti poroste, zejména poté, až vyčerpávání fosilních paliv výrazně zvýší ceny energie.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail