Panelstory
Králíkárny, noclehárny, krabice. Tak bývají nazývána paneláková sídliště, která tvoří panorama okrajových částí všech českých měst. O panelácích se říkalo, že za třicet let spadnou. Nespadly. Ale co s nimi bude dál?
Králíkárny, noclehárny, krabice. Tak bývají nazývána paneláková sídliště, která tvoří panorama okrajových částí všech českých měst. O panelácích se říkalo, že za třicet let spadnou. Nespadly. Ale co s nimi bude dál?
Je důležité, že máme tajemství a tušení něčeho nepoznatelného. Naplňuje to život čímsi neosobním, numinosním. Kdo to nezažil, přišel o něco důležitého. C. G. Jung
Zdálo by se, že v současné „computerizované“ době se technické zájmy mohou realizovat jen vysedáváním před obrazovkou monitoru.
Dne 8. května 1775, tedy před 230 lety, se ve francouzském Polémieux u Lyonu narodil budoucí matematik a fyzik André M. Ampčre, průkopník elektrotechniky, jehož jménem dnes označujeme jednotku elektrického proudu.
Víte, co to je Mandelbrotova množina? Nevíte-li, nevadí. Každopádně Stanislav Basovník, devatenáctiletý gymnazista z Kroměříže, se v této sféře matematiky pohybuje jako ryba ve vodě. Jeho práce Vícerozměrná Mandelbrotova množina zvítězila v letošním národním finále soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže.
Prázdninová soutěžní otázka bude hravá: Představte si, že máte obří dýni o poloměru asi 70 cm, dva grapefruity, dvě mandarinky, dva lískové oříšky, dva hrášky, zrnko pepře a kuličku nového koření a případně ještě nějaké smetí. Čeho maketu si můžete vytvořit na ploše o poloměru asi 6 km?
Na řešení máte čas do konce prázdnin.
Gratulujeme panu Jiřímu Hlaváčkovi z Kynšperka nad Ohří, kterého jsme vylosovali jako výherce odměny v květno-červnové soutěži. Ptali jsme se, které rostliny obsahují kofein a k čemu jim je. Jsou to např. kávovník, kakaovník, čajovník, yerba maté, guarana - je jich asi 60. Používají jej na ochranu před škůdci.
I za odpověď na novou otázku pošleme vylosovanému výherci odměnu.
-red-
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.
Zdroj: www.Youtube.com