e-zin popularizující vědu a techniku

DNA místo křemíku?

Kyselina deoxyribonukleová tvoří základní složku mechanismu dědičnosti živých organismů. Stojí na počátku našich životů a tvorby každé tělní buňky. V evoluci se ukázala jako nepostradatelný a jedinečný mechanismus pro zachování i přenos genetické informace. Vědci v současné době zkoumají, nakolik bude možné využít její specifické vlastnosti v moderních informačních technologiích.

Pokus: Jak získat DNA z čehokoliv živého?

Věřili byste, že jednoduchý pokus – první stupeň ke genotechnologiím – si můžete udělat i doma? Postupujte podle návodu a odměnou vám bude pohled na skutečnou deoxyribonukleovou kyselinu, která kóduje živý organismus.

Umělé bytosti

V roce 1949 vyjely z garáže Greye Walterse Elmer a Elsie – robotické myši. Byly o něco větší než bota a každá měla dva elektronkové neurony, které řídily jejich rychlost a směr pohybu. Myši byly navíc vybaveny fotočidlem, takže s trochou nadsázky bylo možné říci, že vnímají podněty z okolí a reagují na ně.

Energie, technika, fyzika (6)

Aldebaran je nejjasnější hvězda v souhvězdí Býka. Stránka www.aldebaran.cz , jejímž patronem je katedra fyziky Fakulty elektrotechniky ČVUT, má jednoduchý design, ale „nabitý“ obsah.

Energie, technika, fyzika (8)

Kdo by neznal Jana Ámose Komenského a jeho průkopnický nápad s metodou „Škola hrou“? Jeho vzdělávací metoda nalezla ohlas také u autorů mnoha webových stránek a s několika zahraničními jsme se seznámili už v předchozích dílech.

... 1 « 575 576 577 578 579 580 581 » 620 ...

Soutěž / Červenec

Prázdninová soutěžní otázka bude hravá: Představte si, že máte obří dýni o poloměru asi 70 cm, dva grapefruity, dvě mandarinky, dva lískové oříšky, dva hrášky, zrnko pepře a kuličku nového koření a případně ještě nějaké smetí. Čeho maketu si můžete vytvořit na ploše o poloměru asi 6 km? 

Na řešení máte čas do konce prázdnin. 

Gratulujeme panu Jiřímu Hlaváčkovi z Kynšperka nad Ohří, kterého jsme vylosovali jako výherce odměny v květno-červnové soutěži. Ptali jsme se, které rostliny obsahují kofein a k čemu jim je. Jsou to např. kávovník, kakaovník, čajovník, yerba maté, guarana - je jich asi 60. Používají jej na ochranu před škůdci.

I za odpověď na novou otázku pošleme vylosovanému výherci odměnu.

-red-


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v letech 2014-2022
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail