Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Ráda vzpomínám na dětské prázdninové časy na táboře, kdy jsme pozorovali hvězdy a čekali, až bude nějaká padat, abychom si mohli myslet přání. Právě doba táborů v přírodě je tomu nakloněná nejen kvůli létu s nočními hlídkami, ale taky z důvodu každoročnímu výskytu srpnového roje „padajících“ Perseid.
Už za pár dní – v noci ze 12. na 13. srpna – vyvrcholí letošní meteorický roj Perseidy. Až 70 za hodinu jich bude létat na tmavé obloze mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, aniž by je Měsíc svým svitem rušil. Na obloze bude dobře vidět stříbřitý pás Mléčné dráhy, naší domovské Galaxie, s tím, že se kolem půlnoci potáhne přes celý nadhlavník; směrem na jihozápad se rozšiřuje v souhvězdí Střelce. Ani nebeský poutník Měsíc nepřijde o svou chvilku slávy, byť se ukáže jen uzoučkým srpkem až za rozbřesku, aby nám dopřál popelavý svit patrný díky rozptylu slunečního světla v zemské atmosféře. Zatímco můžete vidět i nevýrazný Mars, určitě nepřehlédnete o to výraznější souhvězdí Orionu a nad ním v souhvězdí Býka hvězdokupy zvané Hyády a Plejády. V určování vám pomůže i volně dostupné počítačové planetárium Stellarium – www.stellarium.org/cs/.
A neváhejte, tak dobré podmínky k pozorování se zopakují až za tři roky. Ovšem i noci před tímto datem nejsou na nebeské divadlo skoupé. Jen si musíte najít místo, kde je dostatečná tma, aby vám oblohu neznečišťovaly pozemské zdroje světla.
A proč Perseidy?
Meteorický roj zdánlivě vylétá ze souhvězdí Persea, odtud tedy název. Do atmosféry vlétají z jednoho směru, zářit začínají asi 120 km nad zemí a pohasínají o desítky kilometrů níže. A protože Perseus u nás nezapadá celou noc, i meteory Perseidy mají stejně dlouhou „službu“.
Slzy svatého Vavřince
V srpnu roku 258 našeho letopočtu prý po popravě svatého Vavřince, který raději rozdal církevní majetek chudým, než by jej odevzdal římskému císaři Valeriánovi, padaly v noci z nebe třpytivé slzy. Od těch dob lidé nazývali tento úkaz slzami svatého Vavřince. Perseidy se ale ve skutečnosti rodí z prachu periodické komety 109P Swift-Tuttle, která je známa od roku 1862 a naposledy se u Slunce objevila v roce 1992. Země prochází každoročně mezi 17. červencem a 24. srpnem na své dráze skrze prachový proud rozptýlený za kometou. Prachové částice zvané meteoroidy se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory. Protože jsou zpravidla menší než zrnka písku a tvoří je křehký kometární materiál, úplně se při průletu naší atmosférou vypaří.
Více informací na http://www.astro.cz/na-obloze/meteory-a-meteoricke-roje.html
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.