Astronomie

Článků v rubrice: 123

Procestujte Galaxii - Astronomická expedice 2009

Máte zájem o astronomii a další přírodní vědy? Chcete prožít neopakovatelné zážitky při pozorování noční oblohy? Chtěli byste se vydat po stopách slavných astronomů? Dozvědět se něco nového? Že nemáte k dispozici tmavé nebe ani dalekohled? Nezoufejte! Astronomická expedice je tu pro Vás! Letošní letní „škola" astronomie se koná již po jedenapadesáté.

Fotogalerie (1)
Tak tohle čeká a nemine každého účastníka Astronomické expedice 2009

Na co se můžete těšit
Nezáleží na tom, jste-li úplný začátečník nebo zkušený pozorovatel, každý si zde přijde na své. Program expedice, který pro Vás připravuje tým vedoucích, složený zejména ze studentů vysokých škol s přírodovědným zaměřením, je plný zajímavých přednášek, netradičních fyzikálních a astronomických experimentů a především pozorování noční i denní oblohy.

Začátečníci se naučí orientovat na obloze, pracovat s dalekohledem a budou zasvěceni do umění zpracovat pozorování. Dostanou možnost naučit se pozorovat proměnné hvězdy, meteory, objekty hlubokého nebe, Slunce i další úkazy na obloze. Zkušení pozorovatelé pak mohou experimentovat s klasickou a digitální astrofotografií, CCD kamerou nebo pomocí rádiové antény poslouchat šum Jupitera. V pestrém programu se najde místo i pro pozoruhodné experimenty z různých vědních oborů. Už jste například někdy vyráběli kráter? Zajímalo by vás, co se stane se svíčkou v mikrovlnné troubě? Chtěli byste si zkusit uvařit povrch Slunce? Prostředí úpické hvězdárny je všem experimentům nakloněno!

Program
Den na expedici začíná snídaní o půl jedenácté, následuje zpracování předešlého pozorování a poté přednáška. Oběd je naplánován na druhou hodinu odpoledne. Po odpoledním klidu obvykle následuje další přednáška nebo osobní volno. Večeře je v sedm hodin a po ní jsou připraveny přednášky zvaných osobností (z minulých let můžeme jmenovat Petra Kulhánka, Jiřího Grygara nebo Marcela Grüna). Jakmile se setmí, začíná pozorování a pokud nám přeje počasí, díváme se na nebe až do půl třetí ráno.

Expedice však není samozřejmě jen o astronomii, ale dojde i na běžné prázdninové činnosti jako volejbal, výlety po okolí, koupání, ping-pong, kroket a mnoho dalších. Pokud nám počasí nepřeje, máme v záloze filmový večer a pravidelně i netradiční bojovou hru.

Tomu nelze odolat
Všichni expedičníci bydlí ve vlastních stanech, které si postaví na pozemku hvězdárny. K dispozici mají kvalitní sociální zařízení a sprchy s teplou vodou. Nechybí ani čtyři jídla denně (snídaně, oběd, večeře a půlnoční svačina). Přednášky probíhají v zastřešené přednáškové místnosti s digitálním projektorem. Pozemek hvězdárny je pokryt signálem wi-fi a k dispozici je několik počítačů s přístupem na Internet.
Pro více informací navštivte webové stránky http://expedice.astronomie.cz.



Kdy: od 17. července do 2. srpna 2009.
Kde: na pozemku hvězdárny v Úpici.
Pro koho: pro studenty středních a vysokých škol ve věku od 15 do 25 let.
Hlavní pořadatel: Hvězdárna v Úpici.
Spolupořadatelé: Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, společnost Amatérská prohlídka oblohy a Východočeská pobočka České astronomické společnosti.

Pokud chcete strávit 14 dní v kolektivu lidí se stejným zájmem, neváhejte a kontaktujte nás!

Kontaktní adresa pro předběžné přihlášky a dotazy: Martin Rybář, Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně, Kraví hora 2, 616 00 Brno nebo email expedice@astronomie.cz. Přihlášky posílejte do 31. března 2009.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

První plazma největšího tokamaku na světě

V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail