Bez zařazení

Článků v rubrice: 347

Domácí blázen aneb miláček žen

Když Karel Čapek ve své světoznámé hře RUR poprvé použil slovo robot, určitě netušil, že jen o pár desítek let později bude zjednodušená verze jeho hlavních hrdinů pomáhat skoro v každé kuchyni. Málokdo ví, že se prvnímu tuzemskému kuchyňskému robotu prý říkalo „domácí blázen – miláček žen“.

Fotogalerie (1)
Jeden ze stovek kuchyňských robotů

Občas je zajímavé vrátit se do historie – oslavu slibovaného a v „pětiletkách“ budovaného pokroku předvedl před 66 lety článek v týdeníku pro kulturu a politiku TVORBA, který vydával Ústřední výbor Komunistické strany Československa. Autorkou reportáže o vývoji a zahájení výroby našeho prvního kuchyňského robota byla nadějná tehdy 22letá redaktorka Rudého práva Lenka Hašková.

Miláček žen za 8300 Kčs

”Dávno se v brněnské Zbrojovce nemontují jen zbraně. Místo pušek vyrábějí zbrojováci psací stroje, místo revolverů si vymysleli domácího robota k ulehčení práce žen v domácnosti, místo kulometů rachotí na polích jejich traktory – Zetory. Česká hloubavost se nezastaví před ničím. A tak jednotlivé skupiny konstruktérů Zbrovovky se neustále zabývají novinkami. Proto nikoho nepřekvapí přístroj, zvaný zbrojováky „domácí blázen – miláček žen“, oficiálním jménem „univerzální kuchyňský strojek ROBOT“. Stane se nepochybně miláčkem všech žen, byť i poněkud nákladným, neboť stojí 8300 Kčs. Ale stojí za to!”

V Rudém právu jsme se mohli dočíst také to, že: „Elektricky poháněný strojek má 16 kusů dalšího příslušenství, kterého se používá k různým úkonům. Tak je možno na strojku šlehat, třít a hníst těsto a protlaky, šlehat smetanu, mlít maso a zeleninu, strouhat a krouhat, mlít mák, lisovat ovoce, na strojku je možno dělat zmrzlinu, mlít cukr a koření, míchat povidla, brousit nože, strojek může sloužit jako vývěva a čerpadlo, škrabe brambory, čistí a leští okna, parkety, příbory – prostě dělá vše, co je z domácích prací nejméně příjemné.“

A do třetice dobový citát: „Tento zázrak v domácnosti nebyl zhotoven jen tak. Pracovala na něm dva roky konstruktérská skupina, vedená konstruktérem Sedláčkem, než se mohl pochlubit svou dokonalostí a všestranností. Mnoho hospodyněk si již šetří a snad budou mít to štěstí, že bude dostatek materiálu a strojek hned dostanou.“

A na závěr: „Největší zájem o robota má SSSR. Mlýnek na mák se ke strojku přidává jenom u nás a pro Ukrajinu, jinde mák neznají. Největší poptávka je po škrabači brambor.”


Tesařík Bohumil
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak funguje produkce radionuklidů pro medicínu v době koronakrize

Nemocnice na celém světě řeší nejen COVID-19, ale i běžný provoz (i když mnohde v omezené míře). Moderní medicínu si neumíme představit bez nukleární medicíny a jejích pomocníků - radionuklidů. Produkce radionuklidů pro medicínu tedy musí pokračovat i v době pandemické krize.

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail