40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
V obci Prakšice nedaleko Uherského Hradiště postavila skupina Solar Global velkokapacitní bateriové úložiště energie. Jedná se o vůbec první zařízení svého druhu v České republice. Baterie má kapacitu okolo 1,2 megawatthodin (MWh) a elektrická energie, která v ní bude akumulovaná, bude využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii. Baterie o výkonu 1 MW dokáže zásobovat 150 domácností po dobu jednoho dne.
Nevýhodou elektřiny ve srovnání s jinými druhy zboží je, že ji nelze ve velkém skladovat. Umíme to jen v malém měřítku v bateriích, ve větším měřítku jen v přečerpávacích vodních elektrárnách, kde se elektrická energie "skladuje" ve formě potenciální energie vody v horní nádrži elektrárny. Akumulace energie snižuje zatížení elektrizační soustavy, je potřebná pro vyrovnávání výkyvů v síti jak při výpadku nějakého zdroje, tak při přetížení sítě např. přebytkem výroby z neřiditelných větrných a solárních zdrojů. Pro akumulaci přebytků energie v síti z jakýchkoli zdrojů mohou sloužit velkokapacitní bateriová úložiště, která už se na světě zkoušejí.
Dodávka energie v milisekundách
„Bateriový systém bude ve větším množství akumulovat elektrickou energii ze slunce, aby byla k dispozici ve chvíli, kdy je nedostatek energie v síti a je potřeba elektřinu uvolnit. Je vhodný, i když je síť nestabilní či odolává obrovským výkyvům. V takových případech je akumulátor schopen spustit dodávku energie v řádu milisekund,“ říká Vítězslav Skopal, hlavní akcionář a zakladatel skupiny Solar Global. V průběhu prosince se bude baterie testovat a ostrý provoz Solar Global se předpokládá v lednu 2018. „V evropském i světovém měřítku není akumulace energie ničím novým, ve většině západních zemí jsou již baterie běžným poskytovatelem podpůrných služeb. Energetická revoluce probíhá ve skladování elektřiny, obnovitelných zdrojích a elektromobilitě,“ dodává Vítězslav Skopal.
Systém skrývá obyčejný kontejner
Úložiště v Prakšicích se skládá z kontejneru lithium-iontových baterií a dosahuje velmi vysoké účinnosti. „Transformátor umožní přeměnu střídavého proudu z nízkého na vysoké napětí. Předpokládaná doba životnosti bateriového systému je minimálně 5 000 cyklů. Jedním cyklem rozumíme jedno plné nabití a vybití,“ vysvětluje princip akcionář Solar Global František Smolka. Celkové náklady na výstavbu úložiště v Prakšicích přesáhly 20 milionů korun, investice byla podpořena evropskými fondy. Bateriový systém dodala nizozemská firma Alfen, která už 80 let nabízí inovativní energetická řešení. Příští rok plánuje Solar Global výstavbu největšího bateriového úložiště ve střední a východní Evropě. Baterie o kapacitě 10 MWh vyroste u obce Ochoz v Olomouckém kraji a bude desetkrát větší, než je systém v Prakšicích.
Další firmy nejsou pozadu
Další podobné bateriové úložiště staví v rozvodně v Mydlovarech v jižních Čechách společnost E.On. Projekt za 24 milionů korun má být dokončen také ke konci roku. Baterie bude mít kapacitu jedné megawatthodiny. „V případě úspěšného provozu se uvažuje o eventuálním rozšíření až do velikosti 10 MWh instalované kapacity,“ popsal vedoucí projektu Michal Jurík. Dodavatelem technologie je společnost Siemens, která dodá svůj systém Siestorage.
Energetická společnost ČEZ skrze svůj fond Inven Capital drží podíl v německém výrobci domácích baterií a světovém lídru Sonnen. Zákazníkům v Česku nabízí bateriové systémy pro domácí fotovoltaické elektrárničky. Více informací najdete na https://www.cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazniky/sonnenbatterie.html
Lídři akumulace elektřiny
Již v někdejším Západním Berlíně, který byl obklopen územím NDR, byla do roku 1994 v provozu obří baterie o výkonu 17 MW. Kvůli proměně energetiky zvané Energiewende vznikají desítky dalších obřích úložišť i v současnosti. Asi největší baterka s výkonem 5 MW se nachází ve Schwerinu na severu země. Výrobce domácích baterií Sonnen, v němž drží podíl i ČEZ, propojil přes šest tisíc svých zákazníků a v podstatě tak vytvořil obří megabaterii, jejíž kapacita se s každým novým zákazníkem dále zvětšuje.
Doplněk čtenáře:
Vloni postavila Tesla v Jižní Austrálii baterii o kapacitě cca 100MWh (https://ekonomika.idnes.cz/tesla-baterie-zapojeni-lithium-iontova-baterie-slib-fyb-/eko-zahranicni.aspx?c=A171201_092709_eko-zahranicni_hm1), v Čině se staví unikátní baterie o kapacitě 800 MWh (http://www.hybrid.cz/nejvetsi-baterie-sveta-vykon-200-mw-kapacita-800-mwh) s plánem dokončení 2020.
Více informací:
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.