Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Představa dojet elektromobilem z Prahy do Ostravy bez dobíjení je v současné době z říše snů. Ale možná už ne na dlouho. Vědci z GE Global Research a Národní laboratoře Lawrence Berkeleyho totiž vyvíjejí nový typ tekuté baterie pro elektromobily, který pracuje na bázi vody. Díky ní by vozidla s elektrickým pohonem mohla snadno dosáhnout dojezdové vzdálenosti téměř čtyři sta kilometrů a snad ji dokonce i překonat.
Grigorij Soloveichik, vedoucí tohoto projektu ve výzkumném středisku GE a ředitel příslušné části programu Energy Frontier Research Center tvrdí, že nový typ baterií by mohl být až o 75 procent levnější než baterie současně dostupné na trhu, a zároveň by mohl několikanásobně prodloužit současný dojezd elektromobilů. „Ministerstvo energetiky USA, které program financuje, chce vytvořit baterii, se kterou automobil ujede 380 km. Jsme přesvědčení, že tento cíl dokážeme překonat,“ říká Soloveichik.
Na rozdíl od lithium-iontových a ostatních baterií pracuje nová technologie na bázi vodných roztoků anorganických chemických látek; ty dokáží uvolnit více než jeden elektron najednou, čímž dosahují vyšší energetické hustoty. Nový systém vědci označují jako „tekutou“ baterii, protože vybíjení a nabíjení probíhá v elektrochemických článcích oddělených od nádob uchovávajících energii. Díky tomu je baterie bezpečnější. „Tekutá“ baterie by měla najít využití jak v oblasti dopravy, tak i při velkokapacitním uchovávání energie.
Výzkum je součástí programu ARPA-E RANGE amerického ministerstva energetiky, jehož cílem je vyvinout revoluční elektrochemické technologie pro ukládání energie. Vědci z výzkumného centra GE a laboratoře v Berkeley údajně plánují vytvořit funkční prototyp a „demonstrovat využitelnost“ svého konceptu již v průběhu příštího roku. První dobíjecí zařízení pro elektromobily společnost vyvinula již před sto lety. V nedávné době pak inženýři GE představili dobíjecí stanice jako WattStation nebo baterie Durathon, které pracují na bázi sodíku.
O společnosti GE na www.ge.com
Nejnovější informace o GE v regionu střední a východní Evropy na blogu GEE for CEE geforcee.geblogs.com
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.