Bez zařazení

Článků v rubrice: 428

S „tekutými“ bateriemi dojede až 400 kilometrů

Představa dojet elektromobilem z Prahy do Ostravy bez dobíjení je v současné době z říše snů. Ale možná už ne na dlouho. Vědci z GE Global Research a Národní laboratoře Lawrence Berkeleyho totiž vyvíjejí nový typ tekuté baterie pro elektromobily, který pracuje na bázi vody. Díky ní by vozidla s elektrickým pohonem mohla snadno dosáhnout dojezdové vzdálenosti téměř čtyři sta kilometrů a snad ji dokonce i překonat.

Grigorij Soloveichik, vedoucí tohoto projektu ve výzkumném středisku GE a ředitel příslušné části programu Energy Frontier Research Center tvrdí, že nový typ baterií by mohl být až o 75 procent levnější než baterie současně dostupné na trhu, a zároveň by mohl několikanásobně prodloužit současný dojezd elektromobilů. „Ministerstvo energetiky USA, které program financuje, chce vytvořit baterii, se kterou automobil ujede 380 km. Jsme přesvědčení, že tento cíl dokážeme překonat,“ říká Soloveichik.

Princip a využití „tekuté“ baterie

Na rozdíl od lithium-iontových a ostatních baterií pracuje nová technologie na bázi vodných roztoků anorganických chemických látek; ty dokáží uvolnit více než jeden elektron najednou, čímž dosahují vyšší energetické hustoty. Nový systém vědci označují jako „tekutou“ baterii, protože vybíjení a nabíjení probíhá v elektrochemických článcích oddělených od nádob uchovávajících energii. Díky tomu je baterie bezpečnější. „Tekutá“ baterie by měla najít využití jak v oblasti dopravy, tak i při velkokapacitním uchovávání energie.

 

Prototyp již napřesrok

Výzkum je součástí programu ARPA-E RANGE amerického ministerstva energetiky, jehož cílem je vyvinout revoluční elektrochemické technologie pro ukládání energie. Vědci z výzkumného centra GE a laboratoře v Berkeley údajně plánují vytvořit funkční prototyp a „demonstrovat využitelnost“ svého konceptu již v průběhu příštího roku. První dobíjecí zařízení pro elektromobily společnost vyvinula již před sto lety. V nedávné době pak inženýři GE představili dobíjecí stanice jako WattStation nebo baterie Durathon, které pracují na bázi sodíku.

 

Zdroje

vine.co/v/hiJX6QlQOLQ

 

O společnosti GE na www.ge.com

Nejnovější informace o GE v regionu střední a východní Evropy na blogu GEE for CEE geforcee.geblogs.com

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v ČR

Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.

Víte, co je modrý uhlík?

Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...

Světová jaderná energetika na přelomu 2024/2025

V provozu je 417 jaderných  energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které  po zprovoznění ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail