Bez zařazení

Článků v rubrice: 356

S „tekutými“ bateriemi dojede až 400 kilometrů

Představa dojet elektromobilem z Prahy do Ostravy bez dobíjení je v současné době z říše snů. Ale možná už ne na dlouho. Vědci z GE Global Research a Národní laboratoře Lawrence Berkeleyho totiž vyvíjejí nový typ tekuté baterie pro elektromobily, který pracuje na bázi vody. Díky ní by vozidla s elektrickým pohonem mohla snadno dosáhnout dojezdové vzdálenosti téměř čtyři sta kilometrů a snad ji dokonce i překonat.

Grigorij Soloveichik, vedoucí tohoto projektu ve výzkumném středisku GE a ředitel příslušné části programu Energy Frontier Research Center tvrdí, že nový typ baterií by mohl být až o 75 procent levnější než baterie současně dostupné na trhu, a zároveň by mohl několikanásobně prodloužit současný dojezd elektromobilů. „Ministerstvo energetiky USA, které program financuje, chce vytvořit baterii, se kterou automobil ujede 380 km. Jsme přesvědčení, že tento cíl dokážeme překonat,“ říká Soloveichik.

Princip a využití „tekuté“ baterie

Na rozdíl od lithium-iontových a ostatních baterií pracuje nová technologie na bázi vodných roztoků anorganických chemických látek; ty dokáží uvolnit více než jeden elektron najednou, čímž dosahují vyšší energetické hustoty. Nový systém vědci označují jako „tekutou“ baterii, protože vybíjení a nabíjení probíhá v elektrochemických článcích oddělených od nádob uchovávajících energii. Díky tomu je baterie bezpečnější. „Tekutá“ baterie by měla najít využití jak v oblasti dopravy, tak i při velkokapacitním uchovávání energie.

 

Prototyp již napřesrok

Výzkum je součástí programu ARPA-E RANGE amerického ministerstva energetiky, jehož cílem je vyvinout revoluční elektrochemické technologie pro ukládání energie. Vědci z výzkumného centra GE a laboratoře v Berkeley údajně plánují vytvořit funkční prototyp a „demonstrovat využitelnost“ svého konceptu již v průběhu příštího roku. První dobíjecí zařízení pro elektromobily společnost vyvinula již před sto lety. V nedávné době pak inženýři GE představili dobíjecí stanice jako WattStation nebo baterie Durathon, které pracují na bázi sodíku.

 

Zdroje

vine.co/v/hiJX6QlQOLQ

 

O společnosti GE na www.ge.com

Nejnovější informace o GE v regionu střední a východní Evropy na blogu GEE for CEE geforcee.geblogs.com

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se svítí v Brně

Jeďte se podívat do Brna, jak se má správně svítit v ulicích! Jak se z hlediska svítivosti liší jednotlivé typy moderních LED svítidel nebo jakým způsobem fungují ...

Atomové hodiny do vesmíru

Společnost Orolia je světovým lídrem v oblasti navigace a určování polohy a významným dodavatelem atomových hodin pro globální navigační satelitní systémy.

Jak se dostane slunce do zásuvky? Nový program Obnovitelné zdroje pro děti.

Proč vzniká vítr? Jak funguje solární panel? A k čemu slouží vodním elektrárnám přelivy? Na zvídavé dětské otázky najdete odpovědi v novém výukovém ...

Jak přepravovat zelený vodík

Palivem budoucnosti se může podle odborníků stát vodík vyrobený elektrolýzou z vody. Širšímu využití zatím brání omezené možnosti jeho přepravy na větší vzdálenosti.

Je budoucnost letectví v elektřině, vodíku nebo biopalivech?

Podle Mezinárodní energetické agentury emise oxidu uhličitého z letecké dopravy v posledních dvou desetiletích raketově rostou. Statistiky ukazují, že letecký provoz se před razantním ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail