Bez zařazení

Článků v rubrice: 327

Co dělá obchodník s elektřinou

Při své práci obchoduje s obtížně uchopitelným, přímo nehmotným zbožím, s elektřinou. Ta se sice nedá skladovat, dá se ale nakupovat i prodávat – v závislosti na tom, kolik se jí vyrobí. Je to tak trochu adrenalinový sport. Přestože objekt obchodování je nehmotný, sebemenší chyba může mít velmi hmotné následky.

Fotogalerie (3)
Ranní porada při převzetí směny

Aktivní dispečink funguje nepřetržitě, pracovníci se střídají ve dvanáctihodinových směnách. Denní směna začíná v šest ráno. Jan Mezera doráží chvíli před šestou. Hned po příchodu ho čeká převzetí směny. S kolegou, který končí noční, probere, co se událo, v jakých hodinách se obchodovalo a aktuální likviditu burzy, ale také aktuální stav produkce z obnovitelných zdrojů v Německu, stav portfolia elektráren ČEZ (rizika, výpadky, plánované najíždění) apod. Na burze se elektřina obchoduje 24 hodin denně, je třeba zohlednit všechny aspekty rizika daného obchodního případu. „Záleží na rozhodnutí obchodníka, jakou obchodní strategii zvolí, jeho rozhodnutí vždy vychází z jeho technických i obchodních znalostí,“ vysvětluje Jan Mezera. Při své práci úzce spolupracuje s kolegy z technického dispečinku. Zasahuje tak i přímo do řízení výroby elektřiny. Společně upravují výkon zdrojů pro optimální výrobní diagram.

Káva je nezbytnou pracovní pomůckou Jana Mezery, udržuje ho v bdělosti po celou dobu směny. „Někteří kolegové dávají přednost energy drinkům, já si zatím vystačím s kávou a čajem,“ říká s úsměvem.

Po dvanácti hodinách končí Janu Mezerovi směna a může jít domů. Zítra ho čeká další „dvanáctka“, pak další, pak se může těšit na dva dny volna. Ve volných dnech rád vyrazí do přírody, aby si vyčistil hlavu. „Stačí jedno ukliknutí na energetické burze – a milionový průšvih je na světě,“ říká Jan Mezera. Nejen tato skutečnost mu znemožňuje po práci úplně „vypnout“. „Určitě pro mě s opuštěním obchodního sálu směna nekončí, zapomenout na práci jsem schopen až tak po třech dnech souvislého volna,“ dodává s úsměvem.

Hledání kompromisu

Podstatou práce Jana Mezery je co nejlépe a za co nejvíc prodat vyrobenou elektřinu. Spolu s technickým dispečerem dává dohromady optimální diagram výroby na základě výrobních možností a tržních příležitostí. To všechno pro dodávku elektřiny do sítě během několika málo následujících hodin. Při své směně je neustále v kontaktu s pracovníky technického dispečinku – sedí s nimi u jednoho stolu. „Máme společný cíl, kterým je zisk, samozřejmě za předpokladu dodržení pravidel bezpečnosti provozu zdrojů.“ Výsledkem práce aktivního dispečinku pak musí být zejména maximalizace hrubé marže, jejíž podmínkou je jak snaha o maximalizaci zisku, tak snaha o minimalizaci ztrát. „Zpočátku jsme se občas s kolegy technickými dispečery dostávali do menších názorových střetů, teď už ale máme společnou řeč a spolupráce v týmu aktivního dispečinku funguje na sto procent,“ říká Jan Mezera.

Poslední do party

S konceptem aktivního dispečinku, který spojil do společných služeb na dispečinku technické dispečery a obchodníky, se začalo zlehka experimentovat před třemi až čtyřmi lety. Tým obchodních dispečerů vznikal postupně, Jan Mezera do něj jako zatím poslední člen přibyl před rokem poté, co dokončil studium elektroenergetiky na Západočeské univerzitě v Plzni a krátce pobyl v zahraničí „na zkušené“. S titulem inženýra se ale nespokojil – při práci ještě zvládá pokračovat v doktorském studiu elektroenergetiky na domovské fakultě v Plzni. „Chci si co nejvíce rozšiřovat obzory, dokud jsem mladý a hlava to zvládá pobrat,“ říká s úsměvem.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Už zase našli Atlantidu!

Před 2 400 lety popsal filozof Plato mocný stát disponující nevídanou technologií, neslýchaným množstvím vozů, slonů a býků a nepředstavitelným bohatstvím. Nazval ji Atlantida a nechal ji v přírodní katastrofě zmizet v moři.

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail