Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015. Sunfire nedávno koupil švýcarskou společnost IHT Industrie Haute Technology, která se specializuje na výrobu elektrolyzérů, a stal se tak třetím největším poskytovatelem vodíkových technologií v Německu po společnostech Thyssengruppe a Siemens.
Od loňského roku je Sunfire členem sdružení čtyřicítky firem a organizací ze Španělska, Německa, Švýcarska, Itálie a Řecka, které chce dekarbonizovat španělský keramický průmysl. V současné době je primárním zdrojem tohoto odvětví zemní plyn, Sunfire bude pro konsorcium dodávat alkalický tlakový elektrolyzér o výkonu 100 MW na výrobu zeleného vodíku. Závod by měl začít fungovat v roce 2024 poblíž Castellonu, kde je až 95 % španělského keramického průmyslu zodpovědného za 33 % uhlíkových emisí v regionu.
Vysokoteplotní elektrolyzéry používají elektřinu z obnovitelných zdrojů
Sunfire se také významně podílí na výstavbě jednoho z největších vysokoteplotních elektrolyzérů na světě v nizozemském Rotterdamu. V areálu rafinérie obnovitelných paliv jej staví konsorcium šesti firem. Na projekt s výkonem 2,6 MW přispěla Evropská unie téměř 7 miliony EUR. Elektrolyzér s pracovním názvem MultiPLHY, který bude schopen vyrobit až 60 kilogramů zeleného vodíku za hodinu, by měl zahájit výrobu vodíku už v letošním roce a do budoucna se počítá se zvýšením jeho výkonu až na 100 MW. (Psali jsme o něm zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/2541-nejvetsi-elektrolyzer-na-vyrobu-zeleneho-vodiku-na-svete
Ve spolupráci s francouzskou rafinérskou společností Total vyvíjí Sunfire i pilotní vysokoteplotní elektrolyzér pro výrobu metanolu ze zeleného vodíku. Jednotka Sunfire-HyLink 200 by měla vyrábět přes 150 tun zeleného vodíku ročně, k výrobě využije páru a odpadní teplo z provozu rafinérie.
Pokroků dosáhla také dlouhodobá spolupráce Sunfire s německými ocelárnami Salzgitter Flachstahl. Elektrolyzér pro výrobu vodíku z odpadní páry z provozu oceláren zde začal fungovat již na jaře roku 2016, nyní jsou v plánu další větší a účinnější jednotky. Sunfire se podílí také na vývoji takzvaného ko-elektrolyzéru.
„Zelené“ letecké palivo
Samostatnou kapitolou je výroba zeleného leteckého paliva. Například francouzská energetická společnost Engie plánuje závod na výstavbu zeleného leteckého paliva v Normandii. Na projektu se kromě Sunfire podílejí letečtí giganti Airbus a KLM, výrobce letecké techniky Safran a provozovatel pařížských letišť Groupe ADP. Konsorcium zde chce vyrábět syntetický e-kerosin pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů a biogenního CO2, což je z hlediska vlivu na životní prostředí uhlíkově neutrální oxid uhličitý, který vznikl např. při spalování biomasy, nebo při výrobě bioplynu.
Sunfire je členem i dalšího konsorcia, které buduje podobnou demonstrační jednotku na výrobu zeleného leteckého paliva v Norsku. První evropská „power-to-liquid“ výroba má startovací kapacitu 10 milionů litrů e-kerosinu ročně a postupně do roku 2026 by se měla dostat až na úroveň 100 milionů litrů ročně. Celková odhadovaná investice činí 500 milionů EUR.
Snížit závislost na zemním plynu
Velkorysé plány, jak snížit závislost na fosilních palivech a především na plynu, oznámily i další evropští energetičtí giganti, naposledy francouzská EDF Group. Skupina chce do konce tohoto desetiletí globálně instalovat 3 GW zeleného vodíku. Společnost na to vyčlenila 3 miliardy EUR a hodlá se stát lídrem evropského trhu s vodíkem.
V současné době je v Evropské unii v provozu pouze kolem 1 GW výrobní kapacity vodíku. Evropské komise ale počítá během tří let s instalací minimálně 6 GW kapacity elektrolyzérů a v plánu jsou zhruba dvě stovky projektů. Do roku 2030 by mělo v Evropě vzniknout až 40 GW výkonu schopného dodávat 10 milionů tun zeleného vodíku ročně.
Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie vodík nebude přímou náhradou uhlí, ropy a zemního plynu, ale může pomoci dekarbonizovat velké části ekonomiky. Do roku 2050 může představovat až 12 % celosvětové spotřeby energie.
Zdroje:
https://www.futurenetzero.com/2022/04/20/edf-to-deploy-3gw-green-hydrogen-by-2030/
https://www.weforum.org/agenda/2022/02/clean-hydrogen-energy-low-carbon-superpowers/
https://fortune.com/2022/03/15/hydrogen-power-russia-oil-green-energy-snam-marco-alvera/
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.