Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
V uhelných elektrárnách jsou miliony tun uhlí na skládkách, v kotlích hoří uhelný prach takřka nepřetržitě, v jaderných elektrárnách se extrémně důsledně dbá na opatrnost a bezpečnost úplně všeho. To vše je dobrý důvod k tomu, aby všechny tepelné elektrárny Skupiny ČEZ měly svůj vlastní profesionální hasičský oddíl. Naštěstí případů, kdy by museli hasiči v elektrárnách „naostro rozvinovat hadice“, je jako šafránu.
Že se protipožární prevence vyplácí, dokazuje skutečnost, že v uplynulém roce nemuseli počeradští profesionálové vyjíždět k žádnému požáru v elektrárně. Zdravotní pomoc poskytli jen v případě čtyř nevolností a v předchozím roce se šestkrát postarali o předlékařskou pomoc. Ostatních zásahů bylo 88 a výjezdy představovaly v podstatě jen technologickou a technickou pomoc a plané poplachy. V rámci prevence provedli počeradští hasiči 187 kontrol a dohledů nad prací v prostorách se zvýšeným požárním nebezpečím přímo v elektrárně, ty se ale do statistiky nepočítají. „Naším evergreenem je v rámci IZS výjezd k hořícímu kontejneru s odpadky. Stejně tak i výjezdy k dopravním nehodám v okolí elektrárny. Pomáháme například vyprostit osobu z havarovaného vozidla,“ říká Josef Hubač, velitel pobočné stanice Požární ochrany v Elektrárně Počerady.
Pokud hasiči zasahují v areálu elektrárny, jsou schopni být na místě od jedné do čtyř minut. Jsou‑li vyzváni k pomoci dispečinkem Integrovaného záchranného systému, dorazí na místo podle dojezdové vzdálenosti do deseti minut. Zasahují přitom i na Mostecku – Elektrárna Počerady leží přesně na rozhraní Lounska a Mostecka. Vždy na místě setrvají jen do příjezdu dalších hasičských jednotek a po „prvozásahu“ se vracejí zpět na základnu v elektrárně. S dalšími profesionály a dobrovolnými hasiči pravidelně cvičí, a to jak různé techniky hašení, tak např. i horolezectví a práce ve výškách. Technologické konstrukce v elektrárnách jsou k tomu jako stvořené. Inu: těžko na cvičišti, lehko na bojišti!
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.