Bez zařazení

Článků v rubrice: 442

Navštivte podzimní akce Fyzikálního ústavu v Praze

Fyzikální ústav Akademie věd ČR v Praze připravil na podzim na obou pracovištích řadu akcí, na kterých může veřejnost objevovat krásy fyziky. Na akce je potřeba se zaregistrovat. 

Fotogalerie (1)
Na stránkách FZU můžete absolvovat také virtuální prohlídky laboratoří (https://webfzu-para.fzu.cz/popularizace/virtualni-prohlidky)

Pátek, 27. 9. - Noc vědců

FZÚ se opět přidává k celoevropské iniciativě Noc vědců, při které v noci ožijí stovky vědeckých pracovišť po celé republice. Těšit se můžete na mobilní planetárium i fun zónu, fyzikální pohádku o Kapalném Krystalu, v níž se seznámíte s tím, jak fungují LCD obrazovka nebo polarizační brýle anebo kde všude v každodenním životě narážíte na kapalné krystaly, na panelovou diskusi Otevřené otázky současné fyziky a na exkurzi do Laboratoře elektronové mikroskopie Odkrývání krás mikrosvěta. Celý program najdete na webových stránkách.

Úterý, 8. 10. - Scintilační materiály

Víte, co jsou scintilační materiály? V říjnu, 8. 10., dostanete odpověď na jedné z přednášek cyklu Učitelé & Vědci. Akce je určena primárně učitelkám a učitelům, téma je ale natolik zajímavé, že je zvána i široká veřejnost. Registrace jsou otevřeny zde.

Od 4. do 10. listopadu

První týden v listopadu se můžete těšit na vědecký festival Týden Akademie věd. Součástí Týdne jsou každoročně Dny otevřených dveří na pracovišti v Cukrovarnické i na Slovance. Připravena je celá řada zajímavých přednášek a prohlídek laboratoří na široký rozsah témat - od výzkumu vesmíru, přes biofyziku až po lasery:

Exkurze na pracovišti Na Slovance:

Až k atomům slitin s tvarovou pamětí

Kapalné krystaly

Kapalné krystaly pro nejmenší a rodiny s dětmi

Krystaly mění barvu světla

Mikrostruktura materiálů od objemu k tenké vrstvě

Tenké vrstvy pro elektroniku a biotechnologie

Detekce nejenergetičtějších částic ve vesmíru

Odborné exkurze:

Laboratoř pro testování polovodičových detektorů ultrarelativistických částic

Přednášky:

Supravodiče a supravodivost

Exkurze na pracovišti Cukrovarnická:

Detektivem nanosvěta s elektronovým mikroskopem

Historická procházka areálem FZU v Cukrovarnické

Mikroskopy a pokusy

Poznejte fyziku zblízka

Světélkující krystaly aneb jak vidět radiaci

Exkurze pro školy:

Mikroskopy a pokusy

Nebuď lama: Poznej možnosti skenovací elektronové mikroskopie

Odhalte s námi svět atomů

Poznejte fyziku zblízka

Světélkující krystaly aneb jak vidět radiaci

 

Celý program Dnů otevřených dveří pro malé i velké objevitelky a objevitele najdete zde.

Na stránkách FZU můžete absolvovat také virtuální prohlídky laboratoří (https://webfzu-para.fzu.cz/popularizace/virtualni-prohlidky)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail