Bez zařazení

Článků v rubrice: 366

Mezinárodní rok planety Země akcentuje vysokoškolská studia

Rok 2008 byl organizací UNESCO vyhlášen Mezinárodním rokem planety Země. Jedním z hlavních cílů tohoto roku s podtitulem „Geovědy pro společnost“, je oslovit mladou generaci tak, aby studium geologických věd získalo na odpovídající vážnosti.

Fotogalerie (1)
Planeta Země

Hlavní cíle Roku Země

• omezit nebezpečí způsobená přírodními a lidskou činností vyvolanými riziky
• omezit zdravotní problémy pomocí hlubšího porozumění zdravotních souvislostí geovědních disciplín
• objevit nové přírodní zdroje a nabídnout je k využití udržitelným způsobem
• budovat bezpečnější konstrukce a rozšiřovat urbanizované oblasti s využitím podzemního prostředí
• určit přirozené příčiny klimatických změn
• vyhledávat hluboké a špatně přístupné zdroje podzemních vod
• zdokonalit porozumění vývoje života
• pozvednout zájem společnosti o vědy o Zemi všeobecně
• motivovat mladé lidi k vysokoškolskému studiu geologických věd

K Roku Země se celosvětově pořádají stovky akcí. Pro čtenáře našeho časopisu mohou mezi nimi být zajímavé dvě české aktivity, které najdete i na webu:

1) Kdo máte rádi barevné přehledové postery (plakáty na zeď), podívejte se na www.geology.cz/­mrpz/dokumenty. Mají od 2 do 8 MB, ale stojí za to si je stáhnout, a nejlépe nechat vytisknout. Jedinečné pomůcky pro výuku vás seznámí např. s podzemní vodou, magmatickými hlubinami Země, půdou – živoucí „kůží“ Země, geologií velkoměst.

2) On-line geologická encyklopedie na
www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl. V současné době podává encyklopedie vysvětlení 2621 hesel, stovky obrázků, přehledné tabulky, geologický slovník. S takovou pomůckou pro vás může být studium geologie hračkou. Geologická encyklopedie je otevřeným dílem a na jejím doplňování se můžete podílet i vy. Můžete nabídnout zpracování chybějícího termínu, nebo obrázky či fotografie k již existujícím termínům.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail