Bez zařazení

Článků v rubrice: 340

Mezinárodní rok planety Země akcentuje vysokoškolská studia

Rok 2008 byl organizací UNESCO vyhlášen Mezinárodním rokem planety Země. Jedním z hlavních cílů tohoto roku s podtitulem „Geovědy pro společnost“, je oslovit mladou generaci tak, aby studium geologických věd získalo na odpovídající vážnosti.

Fotogalerie (1)
Planeta Země

Hlavní cíle Roku Země

• omezit nebezpečí způsobená přírodními a lidskou činností vyvolanými riziky
• omezit zdravotní problémy pomocí hlubšího porozumění zdravotních souvislostí geovědních disciplín
• objevit nové přírodní zdroje a nabídnout je k využití udržitelným způsobem
• budovat bezpečnější konstrukce a rozšiřovat urbanizované oblasti s využitím podzemního prostředí
• určit přirozené příčiny klimatických změn
• vyhledávat hluboké a špatně přístupné zdroje podzemních vod
• zdokonalit porozumění vývoje života
• pozvednout zájem společnosti o vědy o Zemi všeobecně
• motivovat mladé lidi k vysokoškolskému studiu geologických věd

K Roku Země se celosvětově pořádají stovky akcí. Pro čtenáře našeho časopisu mohou mezi nimi být zajímavé dvě české aktivity, které najdete i na webu:

1) Kdo máte rádi barevné přehledové postery (plakáty na zeď), podívejte se na www.geology.cz/­mrpz/dokumenty. Mají od 2 do 8 MB, ale stojí za to si je stáhnout, a nejlépe nechat vytisknout. Jedinečné pomůcky pro výuku vás seznámí např. s podzemní vodou, magmatickými hlubinami Země, půdou – živoucí „kůží“ Země, geologií velkoměst.

2) On-line geologická encyklopedie na
www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl. V současné době podává encyklopedie vysvětlení 2621 hesel, stovky obrázků, přehledné tabulky, geologický slovník. S takovou pomůckou pro vás může být studium geologie hračkou. Geologická encyklopedie je otevřeným dílem a na jejím doplňování se můžete podílet i vy. Můžete nabídnout zpracování chybějícího termínu, nebo obrázky či fotografie k již existujícím termínům.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co s bateriemi?

Minulý týden jsme oslavili Mezinárodní den baterií. Spojujeme dva příspěvky - jeden domácí a jeden zahraniční, abychom také trochu přispěli k osvětě kolem baterií a akumulátorů. V první polovině roku 2019 se ve světě prodalo více než jeden milion elektromobilů, ...

Max Born - teoretik a filozof kvantové mechaniky

S obdobím rozkvětu atomové fyziky ve dvacátých letech minulého století na proslulé univerzitě v německém dolnosaském městě Göttingenu (Georg-August-Universität) je významně spjato jméno německo-britského matematika a fyzika židovského původu Maxe Borna, ...

Kufřík matematických záhad

Historie matematiky se klene přes celá tisíciletí, učí se ji a používají lidé na celé planetě. Nezabránil tomu ani Codex Justinianus, sbírka všech zákonů a nařízení východořímského císaře Justiciána I, podle kterého „Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především“.

Studenti postavili trikoptéru připomínající vosu

Měří jen 40 centimetrů, ale rozhodně ji nepřehlédnete. Trikoptéru Elektra, kterou na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) postavili studenti Jan Večerek a Tomáš Szendrei, pohánějí tři opravdu velmi hlasité rotory.

Bohatá diagnostika tokamaku ITER

Jak se obsluha tokamaku dozví, co se děje uvnitř vakuové komory v plazmatu? Prostředníkem mezi plazmatem a obsluhou budou, jako v každém tokamaku, nejrůznější diagnostiky. Vyhodnocovací zařízení obsadilo celé levé křídlo Trojbudoví (Tokamak Complex).

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail