Fotovoltaika pod sněhem
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
Rok 2008 byl organizací UNESCO vyhlášen Mezinárodním rokem planety Země. Jedním z hlavních cílů tohoto roku s podtitulem „Geovědy pro společnost“, je oslovit mladou generaci tak, aby studium geologických věd získalo na odpovídající vážnosti.
Hlavní cíle Roku Země
• omezit nebezpečí způsobená přírodními a lidskou činností vyvolanými riziky
• omezit zdravotní problémy pomocí hlubšího porozumění zdravotních souvislostí geovědních disciplín
• objevit nové přírodní zdroje a nabídnout je k využití udržitelným způsobem
• budovat bezpečnější konstrukce a rozšiřovat urbanizované oblasti s využitím podzemního prostředí
• určit přirozené příčiny klimatických změn
• vyhledávat hluboké a špatně přístupné zdroje podzemních vod
• zdokonalit porozumění vývoje života
• pozvednout zájem společnosti o vědy o Zemi všeobecně
• motivovat mladé lidi k vysokoškolskému studiu geologických věd
K Roku Země se celosvětově pořádají stovky akcí. Pro čtenáře našeho časopisu mohou mezi nimi být zajímavé dvě české aktivity, které najdete i na webu:
1) Kdo máte rádi barevné přehledové postery (plakáty na zeď), podívejte se na www.geology.cz/mrpz/dokumenty. Mají od 2 do 8 MB, ale stojí za to si je stáhnout, a nejlépe nechat vytisknout. Jedinečné pomůcky pro výuku vás seznámí např. s podzemní vodou, magmatickými hlubinami Země, půdou – živoucí „kůží“ Země, geologií velkoměst.
2) On-line geologická encyklopedie na
www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl. V současné době podává encyklopedie vysvětlení 2621 hesel, stovky obrázků, přehledné tabulky, geologický slovník. S takovou pomůckou pro vás může být studium geologie hračkou. Geologická encyklopedie je otevřeným dílem a na jejím doplňování se můžete podílet i vy. Můžete nabídnout zpracování chybějícího termínu, nebo obrázky či fotografie k již existujícím termínům.
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.
Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.