Bez zařazení

Článků v rubrice: 441

Mezinárodní rok planety Země akcentuje vysokoškolská studia

Rok 2008 byl organizací UNESCO vyhlášen Mezinárodním rokem planety Země. Jedním z hlavních cílů tohoto roku s podtitulem „Geovědy pro společnost“, je oslovit mladou generaci tak, aby studium geologických věd získalo na odpovídající vážnosti.

Fotogalerie (1)
Planeta Země

Hlavní cíle Roku Země

• omezit nebezpečí způsobená přírodními a lidskou činností vyvolanými riziky
• omezit zdravotní problémy pomocí hlubšího porozumění zdravotních souvislostí geovědních disciplín
• objevit nové přírodní zdroje a nabídnout je k využití udržitelným způsobem
• budovat bezpečnější konstrukce a rozšiřovat urbanizované oblasti s využitím podzemního prostředí
• určit přirozené příčiny klimatických změn
• vyhledávat hluboké a špatně přístupné zdroje podzemních vod
• zdokonalit porozumění vývoje života
• pozvednout zájem společnosti o vědy o Zemi všeobecně
• motivovat mladé lidi k vysokoškolskému studiu geologických věd

K Roku Země se celosvětově pořádají stovky akcí. Pro čtenáře našeho časopisu mohou mezi nimi být zajímavé dvě české aktivity, které najdete i na webu:

1) Kdo máte rádi barevné přehledové postery (plakáty na zeď), podívejte se na www.geology.cz/­mrpz/dokumenty. Mají od 2 do 8 MB, ale stojí za to si je stáhnout, a nejlépe nechat vytisknout. Jedinečné pomůcky pro výuku vás seznámí např. s podzemní vodou, magmatickými hlubinami Země, půdou – živoucí „kůží“ Země, geologií velkoměst.

2) On-line geologická encyklopedie na
www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl. V současné době podává encyklopedie vysvětlení 2621 hesel, stovky obrázků, přehledné tabulky, geologický slovník. S takovou pomůckou pro vás může být studium geologie hračkou. Geologická encyklopedie je otevřeným dílem a na jejím doplňování se můžete podílet i vy. Můžete nabídnout zpracování chybějícího termínu, nebo obrázky či fotografie k již existujícím termínům.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail