Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Hádanka zvaná SUDOKU se vyvinula z latinského čtverce švýcarského matematika Leonharda Eulera (1707–1783).
V 80. letech minulého století se tyto hlavolamy rozšířily především v Japonsku. Půvab této populární hry hledání čísel spočívá ve více možnostech jak dojít ke správnému výsledku. U mnohých se způsob řešení problému mění se zkušenostmi nabytými během luštění předchozích sudoku. Obtížnost sudoku je dána nejen počtem napovězených číslic, ale i stavbou základní plné mřížky 81 číslic, nebo-li maticí 9 × 9. Zajímavostí je poznání, že minimální počet napovězených číslic nutných pro nalezení jediného správného řešení není zpravidla menší než 24. Některé sudoku publikované různými autory jsou vytvořeny pomocí počítačových programů, jiné jsou výsledkem přemýšlení nad čtverečkovaným listem papíru. Dnešní ukázka vznikla druhým způsobem v době, kdy u nás první sudoku začínaly vycházet.
Cílem hlavolamu je doplnit čísla od 1 do 9 do prázdných polí tak, aby se stejná čísla neopakovala v řádcích, sloupcích a menších 3 × 3 čtvercích. Zároveň se tedy na každém řádku, v každém sloupci a v každém menším čtverci musí vyskytovat všechna čísla od 1 do 9. Hádanka má jen jediné správné řešení.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.