Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Hádanka zvaná SUDOKU se vyvinula z latinského čtverce švýcarského matematika Leonharda Eulera (1707–1783).
V 80. letech minulého století se tyto hlavolamy rozšířily především v Japonsku. Půvab této populární hry hledání čísel spočívá ve více možnostech jak dojít ke správnému výsledku. U mnohých se způsob řešení problému mění se zkušenostmi nabytými během luštění předchozích sudoku. Obtížnost sudoku je dána nejen počtem napovězených číslic, ale i stavbou základní plné mřížky 81 číslic, nebo-li maticí 9 × 9. Zajímavostí je poznání, že minimální počet napovězených číslic nutných pro nalezení jediného správného řešení není zpravidla menší než 24. Některé sudoku publikované různými autory jsou vytvořeny pomocí počítačových programů, jiné jsou výsledkem přemýšlení nad čtverečkovaným listem papíru. Dnešní ukázka vznikla druhým způsobem v době, kdy u nás první sudoku začínaly vycházet.
Cílem hlavolamu je doplnit čísla od 1 do 9 do prázdných polí tak, aby se stejná čísla neopakovala v řádcích, sloupcích a menších 3 × 3 čtvercích. Zároveň se tedy na každém řádku, v každém sloupci a v každém menším čtverci musí vyskytovat všechna čísla od 1 do 9. Hádanka má jen jediné správné řešení.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.