Bez zařazení

Článků v rubrice: 440

Soutěž

Třetí pól vyhlašuje soutěž „Přenos“.

Zadání: Navrhněte optimální způsob přenosu energie z oběžné dráhy na povrch Země.

Vyzýváme jednotlivce i kolektivy. Připojit se můžete také k oficiálním soutěžím vyhlašovaným společností ČEZ na rok 2006: Soutěž vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže organizovaná sdružením Amavet, Soutěž vědeckých a technických projektů Cena Nadace ČEZ nebo Soutěž diplomových a doktorandských prací Cena ČEZ. Podrobnější informace o soutěžích najdete na www.cez.cz nebo www.3pol.cz.
Odměnou pro nejlepší řešitele bude zahraniční zájezd na výzkumná a energetická zařízení, v případě obzvlášť kvalitního řešení je možná účast na Mezinárodním astronautickém kongresu (IAC).
Příspěvky zasílejte vytištěné nebo v elektronické formě na CD v češtině nebo angličtině do konce května 2006 na adresu ČEZ, a. s., odd. komunikace, Duhová 2, 140 53 Praha 4, obálku označte heslem Soutěž „Přenos“.
V případě diplomové práce postupujte podle pravidel soutěže Cena ČEZ.
Konzultantem vám, budete-li mít zájem, bude autor článku Milan Pospíšil,
milan.pospisil@c-box.cz.

PRAVIDLA
Jaké požadavky by měl splňovat přenosový svazek?
1. Možnost svazek vyrobit ze slunečního záření s rozumnou účinností
2. Možnost svazek směrovat na přijímací zařízení na Zemi, zabezpečit proti ohrožení v případě, že směrovací systém selže.
3. Přijatelné ztráty při průchodu různými vrstvami atmosféry.
4. Přijatelné rozměry přijímacího zařízení na Zemi (pokud možno méně než 1 km v průměru).
5. Svazek by měl na sebe upozorňovat, aby nedocházelo k poškození organizmů při vstupu do něj.
6. Přijatelné ztráty při konverzi energie svazku na střídavý proud do sítě.
7. Celková účinnost celého systému by měla být alespoň 30 %, tedy srovnatelná nebo lepší než účinnost současných tepelných elektráren.
8. Přijatelné náklady na výrobu takového systému, při předpokládaném celkovém objemu vyšším než 300 GWel.
9. Přípustná je výroba dílů systému v kosmu a využití kosmických zdrojů.
10. Přijatelné dopady výroby, dopravy i provozu systému na životní prostředí.
11. A pro energetiku v kosmu svazek, který by si zachovával malý průměr na dlouhých vzdálenostech v kosmickém vakuu.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Data z mizejícího ledovce

Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.

Druhý pokus na ITERu na výbornou

Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.

Malé a velké reaktory

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.

Malinké želvušky přežijí i ve vesmíru

Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...

Kvantové počítače budou splněným snem hackerů

Můžeme zastavit hackery, kteří loví vše od vojenských tajemství po bankovní informace? Až se kvantové počítače stanou samozřejmostí, současné kryptografické systémy zastarají.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail