Bez zařazení

Článků v rubrice: 413

Jak středoškoláci dělají vědu

Sama předsedkyně Akademie věd ČR paní Helena Illnerová se mohla přesvědčit, že vědecký dorost by byl, jen vědět, kde ho hledat a jak mu pomoci. Počátkem května proběhlo finále už 11. ročníku soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže, které pořádá za vydatné podpory ČEZ sdružení Amavet.

Fotogalerie (1)
Jaderné elektrárny v Německu: uzavřené (abgeschaltet) a v provozu (in Betrieb)

Letos zvítězil projekt Jakuba Višňáka z Masarykovy střední školy chemické v Praze „Avoided crossing singletových stavů molekuly C2“, což přeloženo do lidštiny znamená, že se jedná o kvantově chemický výpočet elektronických, vibračních a rotačních stavů molekuly C2.
Jestli je vám divné, proč ta anglická slova, pak vězte, že studenti museli umět obhájit svou práci před porotou i v angličtině, protože odměnou pro prvních deset je účast na 5. evropské výstavě vědeckotechnických projektů mládeže ESE v Drážďanech.
Ve finále se objevilo i energetické téma, které zpracovali studenti Biskupského gymnázia ve Varnsdorfu Jakub Schneider, Vojtěch Koudelka a Zdeňka Kučeravá: „Ekonomické využití solární a odpadní energie při provozu plaveckého bazénu ve Varnsdorfu“. Více informací přineseme v některém z příštích čísel.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail