Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Jak středoškoláci dělají vědu

Sama předsedkyně Akademie věd ČR paní Helena Illnerová se mohla přesvědčit, že vědecký dorost by byl, jen vědět, kde ho hledat a jak mu pomoci. Počátkem května proběhlo finále už 11. ročníku soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže, které pořádá za vydatné podpory ČEZ sdružení Amavet.

Fotogalerie (1)
Jaderné elektrárny v Německu: uzavřené (abgeschaltet) a v provozu (in Betrieb)

Letos zvítězil projekt Jakuba Višňáka z Masarykovy střední školy chemické v Praze „Avoided crossing singletových stavů molekuly C2“, což přeloženo do lidštiny znamená, že se jedná o kvantově chemický výpočet elektronických, vibračních a rotačních stavů molekuly C2.
Jestli je vám divné, proč ta anglická slova, pak vězte, že studenti museli umět obhájit svou práci před porotou i v angličtině, protože odměnou pro prvních deset je účast na 5. evropské výstavě vědeckotechnických projektů mládeže ESE v Drážďanech.
Ve finále se objevilo i energetické téma, které zpracovali studenti Biskupského gymnázia ve Varnsdorfu Jakub Schneider, Vojtěch Koudelka a Zdeňka Kučeravá: „Ekonomické využití solární a odpadní energie při provozu plaveckého bazénu ve Varnsdorfu“. Více informací přineseme v některém z příštích čísel.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail