Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 232

Globální energetika řeší nejen CO2, ale i metan

Navzdory pandemii přinesl rok 2020 největší jednoroční nárůst v koncentracích atmosférického metanu v historii. Dopad tohoto plynu na vznik skleníkového efektu a globální oteplování je víc než osmdesátkrát větší než vliv oxidu uhličitého a až 60 procent jeho množství vzniká v důsledku lidské činnosti. Produkce metanu byla dosud spojována hlavně s chovem hovězího dobytka, skládkováním odpadu a výrobou biopaliv. Nyní se ale ukazuje, že přinejmenším stejně významný podíl na únicích tohoto plynu do atmosféry má energetika.

Fotogalerie (1)
Molekula metanu (zdroj Wikimedia Commons PD)

V loňském roce vzrostly úniky metanu z těžby ropy a zemního plynu v Rusku o 32 %. Ke značným únikům došlo i při provozu plynovodů v Turkmenistánu, na nalezištích zemního plynu v Kanadě a dokonce i z uhelných dolů v Apalačské pánvi v USA. Podle odhadů dochází ve světě každou minutu až ke stovce velkoobjemových úniků metanu.

Závazek

V reakci na tento vývoj se na přelomu října a listopadu dohodly EU a OSN na zřízení Mezinárodní observatoře emisí metanu a při právě ukončené konferenci OSN o změně klimatu v Glasgow se více než 80 zemí připojilo k závazku snížit do roku 2030 emise metanu o 30 % oproti roku 2020. Klíčovým prvním krokem k jeho realizaci je budování spolehlivého systému rychlé a přesné detekce úniků metanu, který pokryje celou planetu. Podílí se na něm řada mezinárodních a vládních organizací, neziskových společností i některé globální energetické firmy.

Satelity pro detekci metanu

Už od roku 2017 je v provozu satelit Sentinel 5P Evropské vesmírné agentury a o dva roky později byla vypuštěna zkušební italská družice Prisma. Ze soukromé sféry se na vyhledávání úniků metanu podílí například kanadská GHGSat. Americká neziskovka Carbon Mapper vyvíjí satelity o velikosti malé ledničky, které by měly být schopné lokalizovat únik s rozlišením 30 metrů, což je dostatečná přesnost pro to, aby identifikovaly konkrétní místa, odkud plyn uniká. Cílem projektu je 20 družic, které budou nepřetržitě monitorovat nejen metan, ale i CO2 po celém světě. První dva satelity mají být vypuštěny v roce 2023. Na neziskové bázi pracuje i MethaneSAT, která vyvíjí satelit schopný skenovat pás široký až 200 kilometrů s rozlišením 100 metrů. Vypuštění vlastního satelitu v hodnotě 88 milionů dolarů, který bude monitorovat ropná pole na celém světě se stonásobně vyšším rozlišení než současné družice, oznámil i francouzský energetický gigant EDF.

Lapání metanu

Další energetické společnosti jdou cestou technických opatření na svých ropných a plynových polích. Total Energies nedávno ve spolupráci s Qnergy nastartovala projekt na snížení emisí metanu ze svých nalezišť plynu v oblasti Barnett Shale v americkém Texasu. Instalace navazuje na úspěšný pilotní projekt z března letošního roku, při kterém se podařilo zachytit až 98 % emisí metanu. Total Energies odhaduje, že do konce roku 2024 sníží emise metanu o přibližně 7 tisíc tun ročně.

Podobnou cestou se vydal i britský energetický gigant BP, který u každého vrtu začal budovat centralizované kompresní stanice, které budou metan ukládat do zásobníků. BP odhaduje, že projekt bude stát více než miliardu dolarů a investici chce pokrýt prodejem zachyceného plynu. Naopak společnost Exxon Mobil chytání plynu u jednotlivých vrtů vzdala a zavádí nákladné monitorovací programy. Po testování osmi technologií firma nedávno oznámila, že k odhalování úniků metanu začne využívat letadla vybavená speciálními lasery.

Zdroje:

https://www.bloomberg.com/features/2021-methane-hunters-climate-change/

https://www.bbc.com/future/article/20210805-the-search-for-the-worlds-largest-methane-sources

https://www.futurenetzero.com/2021/11/02/cop26-more-than-80-countries-pledge-to-cut-methane-emissions-by-30-by-2030/?__cf_chl_jschl_tk__=6jGnKWZAp9_G.cCRtR2h.cAnNsJ0i2c0nSEzICgyJLE-1636212952-0-gaNycGzNChE

https://www.smart-energy.com/industry-sectors/data_analytics/satellite-data-to-support-the-renewables-transition/

https://www.reuters.com/business/environment/global-watchdog-track-promised-cuts-potent-greenhouse-gas-methane-2021-10-31/

https://www.futurenetzero.com/2021/10/19/totalenergies-installs-new-tech-to-slash-methane-emissions-from-gas-field/?__cf_chl_jschl_tk__=1lQGAtM4ZJVXwFtfiNoKph60WnZ8v7PHuCVZvE.63Cw-1636215558-0-gaNycGzNDBE

https://ec.europa.eu/info/news/focus-methane-whats-deal-2021-oct-14_en

https://www.bp.com/en/global/corporate/news-and-insights/reimagining-energy/bp-awarded-gold-standard-by-the-un-for-our-methane-plans.html

https://corporate.exxonmobil.com/News/Newsroom/News-releases/2021/1026_The-Global-Methane-Pledge

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vodíková revoluce změní globální energetiku

Klimatická změna i napjaté mezinárodní vztahy ohrožující energetickou bezpečnost celých kontinentů. To jsou podle studie poradenské společnosti Enerdata a Francouzského institutu pro mezinárodní ...

V2G znamená Vehicle to Grid

S rozvojem elektromobility se energetikům otvírá další možnost, jak vykrývat výkyvy sítě způsobené větší poptávkou ve špičkách i nestejnoměrnými dodávkami z obnovitelných zdrojů.

Vzduchová baterie, solární mrakodrap, přílivová laguna

Při hledání řešení energetických problémů lidstva se v poslední době ve světě objevila řada netradičních projektů. Izraelský kibuc Yahel nedaleko Rudého moře používá k ...

Nový člen Evropské gravitační observatoře

Nizozemská nadace vědeckých výzkumných ústavů, NWO-I, se oficiálně stala třetím členem Evropské gravitační observatoře (EGO) spolu se zakládajícími členy EGO CNRS a INFN.

Ponorka ve Štěchovicích

Dálkově řízený podvodní robot poprvé v historii pročesal tajemné hlubiny dna horní nádrže přečerpávací elektrárny ve Štěchovicích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail