Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém systému, a investice umožní společnosti UPM Energy dodávat pružnějšídodávky elektřiny z vodních elektráren. Investice je průmyslovým pilotním projektem plné velikosti s cílem otestovat inovativní technologii vytvořenou tak, aby splňovala měnící se požadavky trhu s elektřinou a umožnila větší zastoupení nestálé obnovitelné energie v přenosové soustavě.

Fotogalerie (1)
Uhlíková vrstva pro první ultrakondenzátory se vyráběla z kokosových vláken (ilustrační obrázek Pixabay)

Provozovatelé severských přenosových soustav se stále častěji potýkají s problémy při udržování stabilní elektrické sítě kvůli rychlému nárůstu dodávek obnovitelné energie závislé na počasí, jako je větrná a sluneční energie. Čím více obnovitelné energie, tím větší potřeba rezervní kapacity, která může rychle reagovat na potřeby vyrovnávání sítě.

Ultrakondenzátor první svého druhu v hydroenergetickém systému

UPM Energy je významným výrobcem vodní a záložní energie. Díky nové investici bude společnost první, která jako součást hydroenergetického systému několika vodních elektráren využije ultrakapacitní ukládání energie. Dvě malé vodní elektrárny, Kallioinen a Katerma na řece Ontojoki, jsou spojeny pod jednu optimalizační a řídicí jednotku s využitím moderních digitálních systémů a automatizačních procesů.„Ultrakondenzátor v kombinaci s vodní energií může reagovat v milisekundách a produkovat energii v širokém rozsahu, v případě potřeby i několik dní.Má potenciál přinést novou aktivitu pro budoucí rezervní trh,“říká JuhaHaromo, vývojový manažer společnosti UPM Energy.

Ultrakondenzátory jsou elektrostatická zařízení založená na principu uhlíkových nanotrubiček, která lze rychle vybíjet vysokým výkonem a která umí nepřetržitě reagovat v milisekundách bez ztráty kapacity. Na rozdíl od baterií jsou materiály použité pro výrobu ultrakondenzátorů obecně dostupné. Ultrakondenzátory jsou relativně bezúdržbové a mají výrazně delší životnost než baterie.

Připojení systému ultrakondenzátorů k elektrárnám Katerma a Kallioinen je naplánováno na rok 2022. Ultrakondenzátor nemá žádný vliv na vodní prostředí, bezpečnost přehrady ani na spotřebu vody. Jeho přidání do vodní elektrárny umožňuje plynulejší řízení výroby.

O ultrakondenzátorech jsme psali zde Skladování elektřiny - tandem ultrakondenzátory + baterie | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie (3pol.cz)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail