Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 258

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém systému, a investice umožní společnosti UPM Energy dodávat pružnějšídodávky elektřiny z vodních elektráren. Investice je průmyslovým pilotním projektem plné velikosti s cílem otestovat inovativní technologii vytvořenou tak, aby splňovala měnící se požadavky trhu s elektřinou a umožnila větší zastoupení nestálé obnovitelné energie v přenosové soustavě.

Fotogalerie (1)
Uhlíková vrstva pro první ultrakondenzátory se vyráběla z kokosových vláken (ilustrační obrázek Pixabay)

Provozovatelé severských přenosových soustav se stále častěji potýkají s problémy při udržování stabilní elektrické sítě kvůli rychlému nárůstu dodávek obnovitelné energie závislé na počasí, jako je větrná a sluneční energie. Čím více obnovitelné energie, tím větší potřeba rezervní kapacity, která může rychle reagovat na potřeby vyrovnávání sítě.

Ultrakondenzátor první svého druhu v hydroenergetickém systému

UPM Energy je významným výrobcem vodní a záložní energie. Díky nové investici bude společnost první, která jako součást hydroenergetického systému několika vodních elektráren využije ultrakapacitní ukládání energie. Dvě malé vodní elektrárny, Kallioinen a Katerma na řece Ontojoki, jsou spojeny pod jednu optimalizační a řídicí jednotku s využitím moderních digitálních systémů a automatizačních procesů.„Ultrakondenzátor v kombinaci s vodní energií může reagovat v milisekundách a produkovat energii v širokém rozsahu, v případě potřeby i několik dní.Má potenciál přinést novou aktivitu pro budoucí rezervní trh,“říká JuhaHaromo, vývojový manažer společnosti UPM Energy.

Ultrakondenzátory jsou elektrostatická zařízení založená na principu uhlíkových nanotrubiček, která lze rychle vybíjet vysokým výkonem a která umí nepřetržitě reagovat v milisekundách bez ztráty kapacity. Na rozdíl od baterií jsou materiály použité pro výrobu ultrakondenzátorů obecně dostupné. Ultrakondenzátory jsou relativně bezúdržbové a mají výrazně delší životnost než baterie.

Připojení systému ultrakondenzátorů k elektrárnám Katerma a Kallioinen je naplánováno na rok 2022. Ultrakondenzátor nemá žádný vliv na vodní prostředí, bezpečnost přehrady ani na spotřebu vody. Jeho přidání do vodní elektrárny umožňuje plynulejší řízení výroby.

O ultrakondenzátorech jsme psali zde Skladování elektřiny - tandem ultrakondenzátory + baterie | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie (3pol.cz)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Biotechnologie a umělá inteligence proměňují zdravotnictví

Technologický pokrok přináší revoluci ve zdravotnictví, zlepšuje přístup pacientů k personalizované péči a zajišťuje, aby lékaři dodržovali pokyny založené na důkazech.

Potlesk pro „vynálezce“ tokamaku JET Paul-Henri Rebuta

Vedle „otců“ fúzního zařízení tokamaku Igora Tamma a Andreje Sacharova byl v historii fúze ještě další okamžik, kdy jednomu jedinému člověku mohla být udělena cena za nejlepší ...

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail