Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 248

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém systému, a investice umožní společnosti UPM Energy dodávat pružnějšídodávky elektřiny z vodních elektráren. Investice je průmyslovým pilotním projektem plné velikosti s cílem otestovat inovativní technologii vytvořenou tak, aby splňovala měnící se požadavky trhu s elektřinou a umožnila větší zastoupení nestálé obnovitelné energie v přenosové soustavě.

Fotogalerie (1)
Uhlíková vrstva pro první ultrakondenzátory se vyráběla z kokosových vláken (ilustrační obrázek Pixabay)

Provozovatelé severských přenosových soustav se stále častěji potýkají s problémy při udržování stabilní elektrické sítě kvůli rychlému nárůstu dodávek obnovitelné energie závislé na počasí, jako je větrná a sluneční energie. Čím více obnovitelné energie, tím větší potřeba rezervní kapacity, která může rychle reagovat na potřeby vyrovnávání sítě.

Ultrakondenzátor první svého druhu v hydroenergetickém systému

UPM Energy je významným výrobcem vodní a záložní energie. Díky nové investici bude společnost první, která jako součást hydroenergetického systému několika vodních elektráren využije ultrakapacitní ukládání energie. Dvě malé vodní elektrárny, Kallioinen a Katerma na řece Ontojoki, jsou spojeny pod jednu optimalizační a řídicí jednotku s využitím moderních digitálních systémů a automatizačních procesů.„Ultrakondenzátor v kombinaci s vodní energií může reagovat v milisekundách a produkovat energii v širokém rozsahu, v případě potřeby i několik dní.Má potenciál přinést novou aktivitu pro budoucí rezervní trh,“říká JuhaHaromo, vývojový manažer společnosti UPM Energy.

Ultrakondenzátory jsou elektrostatická zařízení založená na principu uhlíkových nanotrubiček, která lze rychle vybíjet vysokým výkonem a která umí nepřetržitě reagovat v milisekundách bez ztráty kapacity. Na rozdíl od baterií jsou materiály použité pro výrobu ultrakondenzátorů obecně dostupné. Ultrakondenzátory jsou relativně bezúdržbové a mají výrazně delší životnost než baterie.

Připojení systému ultrakondenzátorů k elektrárnám Katerma a Kallioinen je naplánováno na rok 2022. Ultrakondenzátor nemá žádný vliv na vodní prostředí, bezpečnost přehrady ani na spotřebu vody. Jeho přidání do vodní elektrárny umožňuje plynulejší řízení výroby.

O ultrakondenzátorech jsme psali zde Skladování elektřiny - tandem ultrakondenzátory + baterie | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie (3pol.cz)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Test kontejnerů pro přepravu jaderného paliva z výzkumných reaktorů do USA

ÚJV Řež úspěšně otestovala nový univerzální kontejner pro přepravu použitého jaderného paliva z výzkumných reaktorů typu MTR a TRIGA.

AI bude „game changer" pro telekomunikační průmysl

Obrovská popularita, kterou ChatGPT získal od svého spuštění v listopadu 2022, vzbudila velký zájem o generativní nástroje umělé inteligence.

Zrození kvantové teorie – filosofie, věda a experiment

Kde se vzalo vědecké myšlení? Co bylo na počátku kvantové teorie? Proč museli velcí vědci myslet filosoficky? Jak změnila kvantová teorie fyziku? Čím obohatit výuku na školách?

Časopis Rozhledy matematicko-fyzikální

Recenzovaný časopis s úžasnou tradicí - letos vychází již 98. ročník! - je zaměřený na středoškolské studenty se zájmem o matematiku, fyziku a informatiku a na jejich profesory, ale ...

Studenti – zahajuje se speciální studium pro kabeláře!

Speciální čtyřsemestrální studijní program má za cíl vychovat odborníky se spektrem znalostí potřebným pro kabelářský obor.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail