Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 259

Jak je důležité nechybět na hodinách optiky

Mrakodrapy mohou kazit i krášlit panorama města, ale o tom, že by ničily nedaleko zaparkovaná auta, slyšíme poprvé. Není „apríla“, Londýnský mrakodrap přezdívaný „Walkie Talkie“ čili Sluchátko má opravdu na svědomí už minimálně dvě vozidla.

 

Agresivní mrakodrap útočí!

Mrakodrap Walkie-Talkie je součástí vysokých staveb, které rostou v centru Londýna. Stojí na adrese 20 Fenchurch Street, má 37 pater, 160 metrů na výšku, elegantní křivky a na střeše se bude pyšnit „nebeskými zahradami“ a vyhlídkovou plošinou. Jeho dokončení se předpokládá roku 2014, ovšem už teď se v jeho okolí začaly dít podezřelé věci. Martin Lindsay zaparkoval svého Jaguára 3. září 2013 nedaleko mrakodrapu, a když se o hodinu později vrátil, nestačil se divit – jeho vůz byl zčásti natavený! „Nemohl jsem uvěřit, že se něco takového stalo,“ říká. „Musejí s tím něco udělat! Je to nebezpečné.“ Stejný zážitek měl i Eddie Cannon a jeho dodávka: „Každý kousek plastiku na levé straně a všechno na přístrojové desce se roztavilo, včetně láhve energydrinku, která vypadala jako upečená.“

 

Stavitelé mrakodrapu, společnost Land Securities and Canary Wharf, problém přiznali, snaží se o něm zjistit více a pracují na jeho vyřešení. Dodávají, že jev způsobila současná poloha slunce na obloze, bude trvat asi dvě hodiny denně a modelování ukazuje, že se tak bude dít nejméně další tři týdny. Pro jistotu byly dočasně uzavřeny tři parkovací prostory, kterých se nebezpečí týká.

Řešení

Čtenářům Třípólu bude jistě stačit jediný pohled na fotografii zlovolného mrakodrapu, aby jim bylo jasné, odkud vítr vane, či spíše odkud slunce svítí. Jeho stěna je krásně vyklenutá a tvoří tak součást dutého, velice pravděpodobně dokonce parabolického zrcadla. A jak ví každý, kdo ve čtvrté třídě nechyběl na hodinách optiky, duté zrcadlo soustředí na něj dopadající paprsky do ohniska, kde je následkem toho docela horko. Parabolická sluneční pec ve španělském Odeillo, pracující na stejném principu, dokáže v ohnisku vytvořit teploty až 3800 °C, které se dále energeticky využívají. Londýnský mrakodrap naštěstí této účinnosti nedosahuje, to by pan Lindsay našel z Jaguára už jen louži taveniny. Pro developery bude ovšem řešení problému obtížné – se sluncem na obloze ani se zákony optiky nic nenadělají. Nezbyde jim, než mrakodrap pokrýt něčím neodrazivým, nebo v ulicích Londýna vyznačit oblasti s uvedením přesných časů, kdy v nich bude nebezpečné pobývat či parkovat auta, neboť se dostanou do ohniska obřího parabolického zrcadla… Do budoucna jim pak jistě neuškodí osvěžit si základy fyziky.

 

Web:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-23930675

 

http://zpravy.ihned.cz/svet-evropa/c1-60570200-londyn-mrakodrap-odraz-slunce-proskleny-roztavil-auto-jaguar

http://www.e-fyzika.cz/kapitoly/08-geometricka-optika.pdf – optika pro 4.ročník ZŠ.
Pro konstruktéry mrakodrapů povinná četba!

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail