Fotovoltaika pod sněhem
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
Komerční velkokapacitní zahrádkářství v ruském městě Dmitrov bylo nedávno rozšířeno o další skleníky na pěstování růží, ve kterých byl instalován speciální kogenerační a současně hnojicí systém General Electric Jenbacher. Tento systém zajišťuje vytápění a výrobu energie pro umělé osvětlení a navíc i hnojení odpadním oxidem uhličitým. Vysoce efektivní systém přináší nejen úsporu energie, ale umožňuje také vyšší produkci.
Skleníkovou farmu o celkové rozloze šesti hektarů postavila na klíč nizozemská developerská společnost Dalsem Group specializovaná na výstavbu skleníků. Velkokapacitní květinářství provozuje ruská společnost Tepeličnyj Podosinki, která se zabývá pěstováním a prodejem růží. Závod se nachází v městě Dmitrov, 65 kilometrů severně od Moskvy.
Společnost General Electric do závodu dodala tři motory JMS 612 na zemní plyn. Tyto motory tvoří základ kogeneračního systému o celkovém výkonu 5,4 MW. Motory a osvětlovací systém zajistí dostatečně intenzivní umělé světlo, umožňující vyšší a kvalitnější produkci růží. Kromě toho kogenerační systém dokáže recyklovat výfukové plyny s velkým obsahem oxidu uhličitého a takto získaný CO2, tolik důležitý při fotosyntéze, použít k hnojení.
Společnost General Electric tento systém vyvinula ve svém zemědělském výzkumném centru v Nizozemsku, které slouží jako mezinárodní centrála pro vývoj produktů a řešení určených pro zemědělství.
„Dnes, kdy ruská vláda usiluje o reformu energetické soustavy, jsou tato řešení stále žádanější. Developerům totiž díky nim odpadá řada starostí s technickými a logistickými nároky projektů a zároveň tato řešení přispívají k vyšší lokální energetické spolehlivosti,“ říká ředitel společnosti GE Energy pro region střední a východní Evropy, Ruska a Společenství nezávislých států Rod Christie.
První projekt kombinované dodávky tepla a energie v Rusku jasně dokládá, že technologii vyvíjenou společností GE lze využít ke konstrukci vysoce nákladově efektivních a ekologicky odpovědných řešení pro širokou škálu komerčních i průmyslových aplikací.
O společnosti GE
GE je diverzifikovaná globální společnost působící v oblasti infrastruktury, financí a médií. Jejím cílem je reagovat na aktuální a základní potřeby světa. Společnost dodává své produkty a služby klientům ve více než stovce zemí v oblasti energetiky, dopravy, zdravotnictví, finančnictví a informací. Po celém světě zaměstnává General Electric 300 000 lidí. Více informací naleznete na internetových stránkách společnosti na adrese http://www.ge.com
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.
Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.