Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 261

Změnila proudy na proud

Právě před padesáti lety začala vyrábět elektřinu velká vodní elektrárna Slapy. Přehradila koryto Vltavy v místech malebných Svatojanských proudů. Doba se změnila – voraři obratně proplouvající peřejemi s dlouhými vory z dřevěných klád zmizeli, voda se zklidnila a rozlila do velkého jezera. Z elektrárny v přehradě dnes vychází proud elektrický.

Vodní elektrárna Slapy byla první velkou stavbou vltavské kaskády po 2. světové válce. Betonová hráz vysoká 65 m vytváří jezero o objemu 270. mil. m3 vody.
Přehradní jezero o ploše 14 km2 a délce 44 km dosahuje až k vývaru elektrárny Kamýk. Velká akumulační nádrž má význam nejen energetický, ale umožňuje i dlouhodobou regulaci vodního režimu ve Vltavě. Je též oblíbeným letním rekreačním územím.

Prověřená povodněmi
Celé vodní dílo Slapy bylo postaveno v letech 1949–55. Přehrada v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů má originální konstrukční řešení. Pod čtyřmi přelivy 15 x 8 m s kapacitou 3 000 m3/s je přímo v tělese hráze umístěna strojovna elektrárny, veškeré pomocné provozy, administrativní místnosti, vnitřní rozvodna 110 kV, rozvodna 22 kV, potřebné transformátory a dvě základové výpustě. Na tři soustrojí s Kaplanovými turbínami přivádí ocelová potrubí vodu spádem 56 m. V roce 1954 se přes čerstvě dokončenou hráz přelila velká povodeň. Praha sledovala s obavami, zda Slapy vydrží. Vydržely a zachránily města na dolním toku. V době povodní v roce 2002 byly jednou z mála vltavských vodních elektráren, které historickou povodeň „přežily“ bez většího poškození.

Špičková elektřina
Plně automatizovaná elektrárna vyrábí tzv. špičkovou elektrickou energii, to znamená, že se přednostně využívá ve chvílích, kdy je nejvyšší poptávka po elektřině (energetická špička). Na plný výkon je schopna najet za 136 vteřin. Z centrálního dispečinku ve Štěchovicích se podle potřeby celostátní energetické soustavy výkon slapské elektrárny reguluje dálkově. Elektrická energie se z generátorů o napětí 10,5 kV vyvádí přes transformátory do rozvodny 110 kV umístěné v hrázi. Odtud je vedena kabely v šikmé šachtě hráze až nad hladinu horní vody na portály.

Renata Pátová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pouliční osvětlení na Měsíci

Soukromá společnost získala finanční prostředky od americké vlády, aby postavila vůbec první „pouliční osvětlení“ na Měsíci – vysoké stavby o velikosti Sochy svobody, ...

Fyzika v praxi: Staň se vědcem v Turnaji mladých fyziků!

Máte chuť ponořit se do světa vědy, vyzkoušet si roli fyzika a řešit reálné fyzikální problémy? Turnaj mladých fyziků (TMF) je soutěž pro studenty středních a žáky základních ...

Od životního prostředí k radiační vědě a technologii

„Odvažte se skočit,“ radí Hildegarde Vandenhoveová všem mladým profesionálům. Tohle motto jí pomáhalo po celou dobu kariéry, která ji dovedla až na současnou pozici ředitelky divize ...

Laser pomáhá léčit vzácnou oční chorobu keratokonus deformující rohovku

Oční choroba zvaná keratokonus, při níž dochází k deformaci rohovky, se projevuje rychle narůstajícími dioptriemi a zkresleným viděním.

Náctiletí programátoři pozor, blíží se mistrovství

Startuje 6. ročník dvoudenního maratonu nápadů AT&T Hackathon Junior! Zatím jsou to středoškoláci, dost možná se ale budou za pár let starat o spokojený život nás všech – ...

close
detail