Článků v rubrice: 3072

Plynové krby

Jste romantické povahy a zachtělo se vám doma krbu s živým ohněm? Tak to musíte bourat a zdít, přestavovat komín, chystat sklep na dřevo, hledat dodavatele nebo si pořídit motorovou pilu a vyrazit do lesa, pořídit nářadí na vymetání popela... Nechce se vám? Vaši lenost by mohl vyřešit plynový krb. Nedávno jsme v Třípólu psali o Karlu Macháčkovi, zakladateli firmy Karma, vyrábějící plynové spotřebiče (http://www.3pol.cz/cz/rubriky/biografie/1807-karma-karla-machacka). Je potěšující, že jeho pokračovatelé přicházejí s moderním sortimentem a Karma jako první na českém trhu nabízí volně stojící plynová krbová kamna s uzavřenou spalovací komorou, kdy spaliny odvádí odtahový systém ve zdi a rovněž vzduch pro hoření se nasává z venkovního prostředí.

Bude zima, zatopte si

Oteplování klimatu nebo neoteplování, v našich zeměpisných šířkách prostě v zimě topit musíme. Domácnosti, které se na topnou sezónu dobře připravily, nejen zvýší bezpečnost „zacházení s ohněm“, ale i ušetří – vytápění někdy může přijít pěkně draho. Především si ale rozmyslete, kolik tepla vlastně doma potřebujete. Víte například, že snížení prostorové teploty v místnosti o 1 °C sníží vaši spotřebu energie až o 6 %? A víte, že Česká státní norma např. doporučuje teplotu pro obývací pokoje a kuchyně 20 oC, koupelny 24 oC, chodby, schodiště a pomocné prostory 10 oC až 15 oC?

„Pro vodu“ se jmenuje soutěž na téma nedostatku vody

Nadace Partnerství hledá mladé kreativce do 30 let, kteří by se poprali s úkoly, jako je například zbytečné zasněžování sjezdovky pitnou vodou, návrh kořenové čistírny odpadních vod pro malou obec, zvýšené množství arsenu ve vodě nebo koncept využití dešťové vody ve školní budově. Nadace ve spolupráci s Nestlé rozběhla další ročník soutěže „Pro vodu“ pod heslem „A co uděláš ty, až dojde voda“. Autoři nejlepších projektů získají Ceny Nestlé ve výši 30, 20 a 10 tisíc korun.

ARES: Sisyfovská práce nemusí být marná

Americký projekt ARES (Advanced Rail Energy Storage) může na první pohled připomínat marné úsilí Sisyfa při valení balvanu do kopce. Při podrobnějším zkoumání však musíme uznat, že je dobrým nápadem, jak přispět k řešení největšího problému současné energetiky, kterým je velkokapacitní skladování elektrické energie.

Nabídka zajímavých akcí pro mladé zájemce o kosmonautiku

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku na přednášky o kosmonautice a o jejích přínosech pro život lidí na Zemi. Pořádá i besedy pro děti z mateřských škol o létání do vesmíru. Na programu jsou také přednášky pro veřejnost (kluby, hvězdárny, semináře, konference, kurzy) o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru. Přehled nabízených přednášek v podzimních termínech najdete na adrese http://kosmoprednasky.webnode.cz

O vynálezci bublinkové komory Donaldu Glaserovi

Fyzika většinou vyžaduje experimenty a měření. Změnila se pouze měřítka – pokud Galileo vystačil s kyvadlem, Gray s hedvábnými vlákny, Coulomb se zakrouceným drátem a madam Curieová s malou ionizační komůrkou, zvětšily se dnes rozměry a ceny fyzikálních měřicích přístrojů včetně výše nákladů na jejich provoz milionkrát. S rozvojem částicové fyziky došlo v průběhu 20. století kromě výstavby gigantických urychlovačů také k objevům a vynálezům moderních detektorů nabitých částic. Za konstrukci jednoho z nich – bublinkovou komoru – získal ve svých 34 letech v roce 1960 Nobelovu cenu za fyziku americký fyzik a neurobiolog, profesor fyziky na státní Kalifornské univerzitě v Berkeley Donald Glaser. V kalendáři historie světové vědy a techniky si letos připomínáme devadesáté výročí jeho narození.

... 1 « 213 214 215 216 217 218 219 » 512 ...

Nejnovější články

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail