Článků v rubrice: 3075

Správná odpověď na prosincové otázky

Správnou odpověď na prosincovou otázku „Je Slunce na obloze tam, kde ho právě vidíme? Jaká je skutečná poloha Slunce a proč? “ nám jako první poslala Petra Dolenská z Litoměřic.

Napsala: „Slunce není na obloze tam, kde ho vidíme, protože sluneční světlo jde k naší planetě něco málo přes 8 minut. Slunce je tedy o něco přes 2° napřed.“ Za odpověď děkujeme a posíláme slíbený dárek.

Výsledek soutěže zimního pdf vydání 3pólu
Nelehký úkol měli i čtenáři zimní pdf verze Třípólu, kteří určovali objekt na přiloženém obrázku. První správnou odpověď nám poslal Aleš Maršíček z Litoměřic. Na obrázku poznal aerogel z kosmické sondy na který právě dopadla prachová částice (stardust.jpl.nasa.gov/news/status/060125.html).

Blahopřejeme a i jemu posíláme slíbenou odměnu.

(red)

Technologie ADS opět na scéně?

Budou urychlovače částic schopné spalovat vysoce aktivní odpad a současně vyrábět elektřinu? Splní se sen jaderné alchymie? Bude nezbytné ukládat jaderný odpad?

Jak se rodí sněhové vločky

Když v zimě sněží, snášejí se z nebe drobounké nadýchané vločky. Jsou skvělé, pokud stavíte sněhuláka, otravné, pokud potřebujete ráno vyjet autem z garáže, a nádherné, když nějakou z nich chytíte na rukáv a prohlédnete si ji zblízka.

I „královna věd“ má své nobelovky

"Neexistuje jediná oblast matematiky, a to jakkoli abstraktní, která by se jednou nedala aplikovat na jevy reálného světa“ – Nikolaj Ivanovič Lobačevskij. „Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především“ – Kodex císaře Justiniána I.

Co si myslíš o energii? Máš slovo!

Baví tě točit filmy? Máš fantazii? Jsi student? Zajímá tě, jak uspořit energii a zároveň pomoci přírodě? Chceš sdílet své nápady? Pak se určitě přihlas do mezinárodní soutěže, kterou vyhlašuje konsorcium vědců, energetiků a filmařů z mnoha zemí Evropské unie, sdružených v projektu Energy Bits.

Viry a chemická válka

O virech víme, že patří mezi původce nemocí, že napadají bakterie, rostliny i živočichy včetně lidí. Sloveso „napadají“ však není tak úplně správné, protože evokuje aktivní činnost virů. A tady je potíž. Jsou viry živé organismy?

... 1 « 318 319 320 321 322 323 324 » 513 ...

Nejnovější články

Od draků a holubů k leteckým snímkům. Jaká je historie focení světa shůry?

Ortofotomapy jsou nepostradatelným podkladem pro moderní územní plánování, stavitelství, environmentalistiku a řadu dalších oborů.

Jak může ionizující záření pomoci při recyklování plastů

„Světový závazek skoncovat se znečištěním plasty je jasný a nepopiratelný,“ řekla Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), když se v ...

Teenageři staví drony pro záchranáře a přemýšlejí, jak zamezit plýtvání

Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail