Článků v rubrice: 3093

Filipínský výzkumný reaktor má nový podkritický soubor

Pětidenní mise Integrated Safety Assessment for Research Reactors (INSARR) posoudila na žádost Filipínského institutu jaderného výzkumu (PNRI) renovovaný výzkumný jaderný reaktor PRR-1 SATER. Mise, která skončila 17. listopadu, přezkoumala regulační dohled, systém řízení a školení a kvalifikace. Zahrnovala také technické aspekty, jako jsou výsledky uvádění do provozu, údržbu, provozní postupy, využití a experimenty, radiační ochranu a havarijní plánování. Tým mise sestával ze tří odborníků z Číny, Nizozemska a Spojených států amerických a jednoho zaměstnance MAAE. Provoz nově upraveného výcvikového zařízení je pro Filipíny významným milníkem po téměř čtyřech desetiletích odstavení reaktoru.

Plán na ztrojnásobení kapacity jaderné energie

Jaderná energetika se vyšvihla na přední stránky světových novin na konferenci COP28 v Dubaji, kde se 2. prosince sešli lídři 22 zemí ze čtyř kontinentů, aby oznámili deklaraci  o globálním ambiciózním cíli ztrojnásobit do roku 2050 celosvětovou kapacitu jaderné energie, aby byly splněny klimatické cíle a energetické potřeby. Toto přelomové prohlášení vyzvalo Světovou banku, regionální rozvojové banky a mezinárodní finanční instituce, aby zahrnuly jadernou energii do svých půjček, a zároveň zdůraznilo potřebu bezpečných dodavatelských řetězců, aby se urychlilo zavádění této technologie.

Čistá energie z odpadu

Lidstvo produkuje stále víc odpadu. Podle posledních relevantních údajů je ho ročně přes dvě miliardy tun a odhady do roku 2050 naznačují nárůst o téměř 70 %. Kromě toho, že celý svět řeší problém „kam s ním“, jsou skládky mimo jiné také zdrojem více než 5 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Podle vědců by investice do příslušných technologií mohly přeměnit ekonomické a ekologické problémy s odpadem v čistá energetická, ale i sociální aktiva. Zhruba jedna třetina odpadů pochází ze zemí s vysokými příjmy, které představují pouhých 16 % světové populace. Problémy s odpady však mají největší dopad na komunity s nízkými příjmy. Čistá energie z odpadů proto může podle vědců nejen přispět k dekarbonizaci sektorů s vysokými emisemi, ale i vytvářet dobře placená pracovní místa.

Westinghouse spouští eVinci™ Microreactor Accelerator Hub

Společnost Westinghouse Electric Company oznámila 24. 10. zahájení provozu nového konstrukčního a výrobního závodu nedaleko centra Pittsburghu, který urychlí komercializaci mikroreaktoru eVinci™ (psali jsme o něm také zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2983-maly-modularni-jaderny-reaktor-ap300). V červnu společnost Westinghouse založila eVinci™ Technologies LLC jako samostatnou obchodní jednotku, aby zefektivnila všechny aspekty uvádění mikroreaktoru na trh.

Rotopedem za čistou energií!

Nový rok 2024 začínáme výzvou "Tělesným cvičením k energetické nezávislosti!"

„HR Bank“ je nový rotoped vyvinutý startupovou firmou Tukas EV, který dokáže využít kinetickou, solární a větrnou energii nebo využít přebytečnou elektřinu. Mobilní udržitelný zásobník energie má 2kWh baterii, která by mohla uspokojit část denní spotřeby uživatele a zajistit částečnou energetickou nezávislost.

 

Pohled do nitra tokamaku

Návštěva rodícího se tokamaku ITER by nebyla úplná bez nahlédnutí do jámy Tokamak, kde se stroj postupně montuje a bude svařovat z devíti sektorů. Po několik let sloužil jako pozorovací místo pro návštěvníky  jeden z rovníkových „vstupních/výstupních portů“ (velkých otvorů skrze bioštít a kryostat). Místo ale současně sloužilo jako průchod k lešenářským schodům vedoucím dovnitř a ven z jámy pro nejrůznější práce uvnitř tokamakové jámy, jako je kupříkladu metrologie. Proto pro návštěvy musel být uzavřen.

... 1 « 32 33 34 35 36 37 38 » 516 ...

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail