Temelínské vyznání Josefa Paula
Baví vás astronomie a fyzika? Pak pravděpodobně víte, že www.obsupice.cz je web adresa jedné z nejlepších českých hvězdáren v Úpici v Podkrkonoší. Kromě vlastní vědecké práce se zde intenzivně věnují i popularizaci oboru. Jednou z akcí hvězdárny je letní Astronomická expedice. Letos v létě se v Úpici uskutečnil od 25. 7. do 10. 8. její jubilejní 50. ročník.
Stejně tradiční jako letní konference v Nesměři je i Letní soustředění mladých fyziků a matematiků pořádané MFF UK. Letos proběhlo v Plasnicích v Orlických horách. Je určeno studentům od 15 do 19 let a umožňuje účastníkům sáhnout si na fyziku i matematiku „vlastníma rukama i hlavou“.
Ne, nevynalezli jsme rozkazovací způsob nějakého novotvaru českého jazyka. Toto slovo se už po několik let stává synonymem letní fyzikální studentské konference TCN. Nesměř je jméno rekreačního střediska u Velkého Meziříčí, kde se akce koná. Co je TCN, to se ani neptejte!
Václav Klement se narodil 16. října 1868 ve Velvarech a zemřel 10. srpna 1938 v Mladé Boleslavi. Jak je zřejmé, slaví tento průkopník českého průmyslového podnikání v letošním roce hned dvě výročí.
„Zkoumání nitra hmoty nevede jen k uspokojení odvěké touhy lidstva po poznání principu našeho světa. Ukázalo se, že vedlejším produktem může být nalezení nových zdrojů energie. Jedním z příkladů, jak vědci správně uchopili výsledky základního vědeckého výzkumu, je objev elementární částice nazvané neutron (za pár týdnů tomu bude 77 let) a spuštění prvního jaderného reaktoru (před 66 lety),“ napsal autor toto článku ještě před svým odchodem tam, odkud není návratu. Z piety k profesorovi Matějkovi uveřejňujeme článek v jeho původní verzi. Zkrácenou verzi nejdete v zimním vydání Třipolu.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.