Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 592

Lana předpínající temelínský kontejnment

Jakoby se naráz zvedalo tisíc osobních automobilů. Takovou sílu je potřeba vyvinout při napětí lan, která vyztužují ochranou budovu kolem reaktoru - kontejnment. Letos prošla důležitou kontrolou, která se provádí jednou za šest let, ochranná budova druhého bloku Temelína.

Fotogalerie (3)
Předpjatá lana drží v betonovém kontejnmentu celkem 272 kotev (foto ČEZ)

Jedno předpínací lano měří sto metrů a váží jako pět osobních automobilů. Tvoří ho 478 drátků a udrželo by letící raketoplán. V ochranné budově (kontejnmentu) jednoho temelínského reaktoru mají takových lan 132. Výměnu jednoho z nich v Temelíně provedli koncem července. „Lano musíme ze stěny kontejnmentu vytáhnout, což s přípravou trvá přibližně dva týdny. Následně jej odborníci z ÚJV Řež kontrolují s důrazem především na odolnost vůči předpětí, materiálové vlastnosti nebo chemické složení. Jde o jedno z důležitých ověření, které provádíme jednou za šest let,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Instalace nového lana

Velmi náročná je také instalace nového více než osmitunového lana. V mobilním velíně vytaženém na střechu šedesátipětimetrové ochranné budovy odborníci z ÚJV Řež sledují milimetry. Po dosažení požadované hodnoty pak pět hodin sledujeme napětí. Nesmí dojít k poklesu pod předepsanou hodnotu,“ říká Ján Bulák, vedoucí pětičlenného týmu z ÚJV Řež, který výměnu mohutného lana zajišťuje.

Výměna jednoho předpínacího lana trvala celkově čtyři týdny. Výsledky zkoumání a ověřování elektrárna předává Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Jeho inspektoři mimo jiné dostávají od ČEZ každý měsíc i údaje z tenzometrů, které předpětí lan průběžně měří. „Tím státnímu dozoru dokladujeme požadované předpětí klíčové budovy, která odděluje reaktor od životního prostředí. Minimální požadovaná hodnota předpětí kopulových lan je 770 tun, přičemž aktuální průměrná hodnota je o sto deset tun vyšší,“ poznamenal Jan Kruml.

Ochranná budova kolem reaktoru (kontejnment)

Jde o klíčovou bezpečnostní bariéru, která odděluje reaktor od životního prostředí. Vypadá jako válec vysoký 56 metrů s průměrem 45 metrů. Betonové stěny jsou tlusté 1,2 metrů. Vydrží silné zemětřesení, odolá tornádu nebo tlakové vlně po výbuchu. Jeho konstrukci vyztužuje dohromady 132 ocelových lan. Tloušťka každého lana je 20 centimetrů a je spleteno z 478 drátků. Délka se pohybuje od 95 do 190 metrů.

 

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail