Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
V posilování dovedností dodavatelů i vlastních pracovníků pokračuje ČEZ na jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany. Do Tréninkového a realizačního centra v temelínské elektrárně pořídil za 25 miliónů korun kopii důležitého zařízení, které se používá při údržbě a kontrolách parogenerátorů v jaderné části elektrárny. Jde o vizuální kontrolu parogenerátorových trubiček.
Speciální zařízení poslouží k pravidelnému výcviků vlastních zaměstnanců, ale i dodavatelů. „Chodit sem budou noví pracovníci i zkušení matadoři. Parogenerátory jsou klíčovou součástí jaderné elektrárny, a proto je důležité, aby personál, který se o jejich stav stará, měl tyto činnosti perfektně zvládnuté,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Práce kolem parogenerátorů provádějí specialisté během každé odstávky. Trvají přibližně tři týdny a pracovníci při nich například prověří plochu o velikosti přibližně dvou třetin českobudějovického náměstí. Přitom se zaměřují na tloušťku a celistvost 11 tisíc parogenerátorových trubiček.
Zkoušky nad rámec evropské normy
Vedle prací na parogenerátorech si dodavatelé v Tréninkovém a realizačním centru trénují také provádění rentgenových či ultrazvukových kontrol, nebo třeba i vlastní svařování. Pracovníci přitom musejí splnit evropské normy, ale také specifické požadavky právě pro práci na jaderné elektrárně. To si pak energetici ověřují v rámci atestačních zkoušek. „Splnění požadavků norem nám nestačí, kvalifikovaní pracovníci musejí projít i specifickým tréninkem, teprve pak u nás můžou pracovat. Tím také eliminujeme zbytečné opakování některých operací a investice se nám vrátí už během prvních odstávek,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Speciálním výcvikem zaměřeným na specifické činnosti projde v Temelíně ročně pět stovek lidí. Využívat ho mohou například i ti, kteří potřebují svářečský certifikát a přitom nepracují na jaderné elektrárně. „Centrum využívají zejména lidé z Dukovan, Temelína i našich dodavatelů. Umíme připravit certifikované svářečské kurzy i pro pracovníky z jiných oborů. Pravidelný nácvik a ověření znalostí je nezbytnou složkou pro zajištění kvality v jakémkoli oboru,“ uvedl Jiří Hajdík, manažer útvaru Zvláštních procesů JE, který tréninkové centrum provozuje.
Marek Sviták
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.