Letní tábor semináře Výfuk
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
V posilování dovedností dodavatelů i vlastních pracovníků pokračuje ČEZ na jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany. Do Tréninkového a realizačního centra v temelínské elektrárně pořídil za 25 miliónů korun kopii důležitého zařízení, které se používá při údržbě a kontrolách parogenerátorů v jaderné části elektrárny. Jde o vizuální kontrolu parogenerátorových trubiček.
Speciální zařízení poslouží k pravidelnému výcviků vlastních zaměstnanců, ale i dodavatelů. „Chodit sem budou noví pracovníci i zkušení matadoři. Parogenerátory jsou klíčovou součástí jaderné elektrárny, a proto je důležité, aby personál, který se o jejich stav stará, měl tyto činnosti perfektně zvládnuté,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Práce kolem parogenerátorů provádějí specialisté během každé odstávky. Trvají přibližně tři týdny a pracovníci při nich například prověří plochu o velikosti přibližně dvou třetin českobudějovického náměstí. Přitom se zaměřují na tloušťku a celistvost 11 tisíc parogenerátorových trubiček.
Zkoušky nad rámec evropské normy
Vedle prací na parogenerátorech si dodavatelé v Tréninkovém a realizačním centru trénují také provádění rentgenových či ultrazvukových kontrol, nebo třeba i vlastní svařování. Pracovníci přitom musejí splnit evropské normy, ale také specifické požadavky právě pro práci na jaderné elektrárně. To si pak energetici ověřují v rámci atestačních zkoušek. „Splnění požadavků norem nám nestačí, kvalifikovaní pracovníci musejí projít i specifickým tréninkem, teprve pak u nás můžou pracovat. Tím také eliminujeme zbytečné opakování některých operací a investice se nám vrátí už během prvních odstávek,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Speciálním výcvikem zaměřeným na specifické činnosti projde v Temelíně ročně pět stovek lidí. Využívat ho mohou například i ti, kteří potřebují svářečský certifikát a přitom nepracují na jaderné elektrárně. „Centrum využívají zejména lidé z Dukovan, Temelína i našich dodavatelů. Umíme připravit certifikované svářečské kurzy i pro pracovníky z jiných oborů. Pravidelný nácvik a ověření znalostí je nezbytnou složkou pro zajištění kvality v jakémkoli oboru,“ uvedl Jiří Hajdík, manažer útvaru Zvláštních procesů JE, který tréninkové centrum provozuje.
Marek Sviták
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.