Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Návštěva rodícího se tokamaku ITER by nebyla úplná bez nahlédnutí do jámy Tokamak, kde se stroj postupně montuje a bude svařovat z devíti sektorů. Po několik let sloužil jako pozorovací místo pro návštěvníky jeden z rovníkových „vstupních/výstupních portů“ (velkých otvorů skrze bioštít a kryostat). Místo ale současně sloužilo jako průchod k lešenářským schodům vedoucím dovnitř a ven z jámy pro nejrůznější práce uvnitř tokamakové jámy, jako je kupříkladu metrologie. Proto pro návštěvy musel být uzavřen.
Aby montážní práce probíhaly nerušeně a zároveň se návštěvníkům nabídl co nejlepší pohled do „svatyně“, kde bude vycházet umělé Slunce, byla pro návštěvníky exkluzivně vyhrazena další ze 17 dosud nevyužitých buněk na nejdelší rovnoběžce kulové vakuové komory – na rovníku. Pozorovací otvor je překryt plexisklovým oknem, aby se zabránilo pádu předmětů či návštěvníků do tokamakové jámy, a nabízí pohled do obrovského akvária, kde se místo rybiček pohybují inženýři, technici a montéři. Pohled je určitě lepší, než byl ten předchozí skrze jinou rovníkovou přírubu. Jinak by to nemělo ani smysl.
Zdroj: Image of the week | Port cell with a view (iter.org)
Poznámka redakce:
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.