Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 556

Pohled do nitra tokamaku

Návštěva rodícího se tokamaku ITER by nebyla úplná bez nahlédnutí do jámy Tokamak, kde se stroj postupně montuje a bude svařovat z devíti sektorů. Po několik let sloužil jako pozorovací místo pro návštěvníky  jeden z rovníkových „vstupních/výstupních portů“ (velkých otvorů skrze bioštít a kryostat). Místo ale současně sloužilo jako průchod k lešenářským schodům vedoucím dovnitř a ven z jámy pro nejrůznější práce uvnitř tokamakové jámy, jako je kupříkladu metrologie. Proto pro návštěvy musel být uzavřen.

Fotogalerie (1)
Nové pozorovací místo nabízí pohled do prostoru tokamakové jámy jako do obrovského akvária (Kredit: ITER Organization, http://www.iter.org/)

Aby montážní práce probíhaly nerušeně a zároveň se návštěvníkům nabídl co nejlepší pohled do „svatyně“, kde bude vycházet umělé Slunce, byla pro návštěvníky exkluzivně vyhrazena další ze 17 dosud nevyužitých buněk na nejdelší rovnoběžce kulové vakuové komory – na rovníku. Pozorovací otvor je překryt plexisklovým oknem, aby se zabránilo pádu předmětů či návštěvníků do tokamakové jámy, a nabízí pohled do obrovského akvária, kde se místo rybiček pohybují inženýři, technici a montéři. Pohled je určitě lepší, než byl ten předchozí skrze jinou rovníkovou přírubu. Jinak by to nemělo ani smysl.

Zdroj: Image of the week | Port cell with a view (iter.org)

Poznámka redakce:

Žádné okno po Silvestru a naopak jen ten nejlepší výhled do Nového roku 2024 přeje čtenářům Třípól!

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail