Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 592

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“. Principem této techniky je chov a radiační sterilizace samců škodlivých motýlků, kteří jsou pak vypouštěni, aby se pářili s divokými samičkami. V důsledku toho nevznikají žádní noví moli, což v průběhu času vede k poklesu populace. Tato technika zachraňuje jeden sad za druhým před napadením moly, škodícími na citrusových plodech. To vše bez použití insekticidů.

Fotogalerie (2)
Příprava pomerančů v JAR (Copyright IAEA)

SIT – Sterile Insect Technique

Sterilní hmyzí technika je metoda kontroly hmyzích škůdců šetrná k životnímu prostředí, která zahrnuje hromadný chov a sterilizaci cílového škůdce za použití záření s následným systematickým plošným vypouštěním sterilních samců do definované oblasti, kde se páří s divokými samicemi. Ty pak nemají žádné potomky a populace škůdců klesají. SIT patří mezi ekologicky nejšetrnější metody kontroly hmyzích škůdců, jaké byly kdy vyvinuty. Používá se ozáření gama paprsky nebo rentgenovým zářením. Hmyz zůstává sexuálně konkurenceschopný, avšak nemůže produkovat potomstvo. SIT nezahrnuje transgenní procesy (genetické inženýrství). SIT se liší od klasické biologické kontroly, která používá zavádění nepůvodních látek – insekticidů a pesticidů. (O sterilní hmyzí technice jsme již psali zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2152-argentina-zatoci-s-hmyzimi-skudci)

Výhody techniky SIT

Mezinárodní úmluva o ochraně rostlin kategorizuje sterilní hmyz jako užitečné organismy.  

1) Sterilní hmyz se sám nereprodukuje, a proto se nemůže usadit v prostředí.

2) Přerušení reprodukčního cyklu škůdce, nazývané také autocidní kontrola, je z definice druhově specifické, tj. nemůže ovlivnit jiné druhy.

3) SIT nezavádí do ekosystému nepůvodní druhy.

Technika sterilního hmyzu byla poprvé vyvinuta v USA a úspěšně se používá již více než 60 let. V současnosti se uplatňuje na šesti kontinentech. Čtyři strategické možnosti, ve kterých je sterilní hmyz nasazován jako součást celoplošné integrované ochrany proti škůdcům, jsou: potlačení, eradikace, omezení a prevence.

Mezinárodní spolupráce pro zlepšení zemědělství

Společně s FAO (Food and Agriculture Organization) pomáhá MAAE svým členským státům při vývoji a zavádění technologií založených na jaderné energii pro optimalizaci postupů ochrany v zemědělství, které podporují intenzifikaci produkce plodin a ochranu přírodních zdrojů.

Již více než pět desetiletí je SIT hlavním předmětem společného střediska FAO/MAAE pro jaderné techniky v potravinářství a zemědělství. Zahrnuje jak aplikovaný výzkum s cílem zlepšit samotnou aplikační techniku a vyvinout ji i pro další hmyzí škůdce, tak předávání hotové metodiky SIT členským státům prostřednictvím terénních projektů, aby tak mohly mít prospěch z lepšího zdraví rostlin, zvířat i lidí; čistšího prostředí; zvýšení rostlinné a živočišné produkce a tím zrychleného ekonomického rozvoje.

Dosavadní zkušenosti

SIT, integrovaný s dalšími kontrolními metodami, byl úspěšný při potlačení řady vysoce profilovaných hmyzích škůdců, např. ovocných mušek (octomilka středomořská, ovocná muška mexická, ovocná muška orientální, moucha melounová); mouchy tse-tse přenášející spavou nemoc; bzučivek parazitujících na zvířatech i lidech, různých druhů molů a můr (obaleč jablečný, makadlovka bavlníková, můra kaktusová) a komárů přenášejících malárii. V několika zemích, kde byla tato technologie použita, prokázaly retrospektivní studie ekonomického hodnocení velmi vysokou návratnost investic. Mezi výhody použití technologie patří: výrazné snížení ztrát rostlinné a živočišné výroby; ochrana zahradnictví a chovu hospodářských zvířat prostřednictvím prevence zavlečení škůdců; poskytování lepších podmínek pro vývoz komodit na trhy s vysokou hodnotou bez karanténních omezení; ochrana a vytváření pracovních míst; výrazné snížení výrobních nákladů a nákladů na lidské zdraví; a ochranu životního prostředí díky omezenému používání chemikálií.

Zdroj: https://www.instagram.com/iaeaorg/p/C5VdegyunMo/?img_index=1

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail